Uygur Hareketi başkanı Rushan Abbas, Avrupalı Müslüman gençleri ile buluştu

Küresel çapta etkin faaliyetler yürüten Uygur Hareketi Başkanı Rushan Abbas Avrupa Müslüman Gençlik Örgütleri Birliği (FEMYSO) Temsilcilerinin daveti üzere online bir araya gelerek Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da ağır insan hakları ihlalleri ile toptan soykırım tehdidi ile karşı karşıya bulunan Uygurlar başta diğer Müslüman Türklerin durumu ve onların bu dramatik durumdan kurtarılmaları için Avrupa Müslümanlarının ne yapabilecekleri konusunda çevrimiçi toplantı düzenledi.

Uygur Hareketi başkanı Rushan Abbas, Avrupalı Müslüman gençleri ile buluştu

Uygur Hareketi ile Avrupa Müslüman Gençlik Örgütleri Birliğinin zoom üzerinden yaptığı bu toplantı 26 Nisan 2022’de 21 AB üyesi ülkedeki 33 Müslüman Gençlik ve Öğrenci Kuruluşları Birliği’nin Belçika’nın başkenti Brüksel’deki genel merkezinde gerçekleştirildi.

ÇİN’İN İŞGALİNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN’DA İŞLEDİĞİ İNSANLIK SUÇLARI ANLATILDI

Toplantı ile ilgili olarak bir açıklama yapan Uygur Hareketi Başkanı Rushan Abbas bu toplantı ile ilgili olarak şunları söyledi “Çevrimiçi toplantı sonrası Avrupa Müslüman Gençler ve Öğrenciler Platformu’nun Genel Sekreteri Nurhane Mahmudi ile önceki Avrupa ziyaretim esnasında tanışmış ve görüşmüştüm. Görüşmemizde Nurhane Mahmudi biz Avrupalı Müslüman Gençliği olarak Doğu Türkistan için neler yapabiliriz? sorusunu yöneltmişti. Bunun üzerine ben ülkemin ve Çin zulmünün Müslümanlar arasında yeterince bilinmediği ve bu konuda bilgilendirme ve anlatmanın öneminden bahsetmiştim. Bunun üzerine bu toplantıyı düzenleyerek beni konuşmacı olarak davet ettiler. Avrupa Müslüman Gençlik Örgütleri Birliği’nin daveti üzerine kutsal Ramazan ayında yapılan bu çevrimiçi toplantıya Uygur Hareketi Başkanı olarak katıldım. Avrupalı Müslüman Örgütleri Birliği Temsilcilerine Doğu Türkistan’ın günümüzdeki durumu ve Çin’in bu ülkedeki baskı, zulüm, insanlık suçları ile etnik soykırım cinayetleri hakkında yeni ve güncel bilgileri sunarak onları Doğu Türkistan konusunda bilgilendirmeye çalıştım. Özellikle Çin’in toptan soykırımla bin yıllık bu Müslüman Türk ülkesini yok etmesinden ciddi olarak endişe duyduğumu da ifade ettim.”

“İSLAM DÜNYASININ DOĞU TÜRKİSTAN KONUSUNDAKİ DUYARSIZLIĞINI ANLATTIM”

Müslüman ülkeler Uygur soykırımına göz yumarken, İslam dünyası Uygurların yardım çığlıklarına kulaklarını tıkayarak kayıtsız kalmaktadır. Hatta Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman gibi genç Müslüman liderler bile Çin’in ulusal bir politika olarak uyguladığı Müslüman Soykırımını açıktan açığa desteklemekte ve mazlum dindaşlarının yanında olması gerekirken İslam dinini düşman ilan eden Soykırımcı ve zalim Çin’in yanında yer almaktadır. İslam dünyasının içinde bulunduğu bu durum kabul edilemez ve çok kötü bir ortam karşısında sizler, Avrupa Müslüman Gençlik ve Öğrenci Forumu’nun, Çin’in Müslüman Uygur soykırımı meselesini büyük bir cesaret ile gündeme getirdiği ve bu İslami sorunu İslam dünyasına yaygın bir şekilde tanıtmaya kararlı olmanızı çok önemli buluyorum. Çin’in İslam dünyasına yönelik sahte propagandasının maalesef İslam dünyasında karşılık bulduğu böyle bir ortamda Çin’in Müslümanlara baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarını ifşa etmek ve ayrıntıları ile anlatmam için bana bu fırsatı tanıdınız. Çünkü, ben biliyorum ki, sizin bu örgütünüzün sadece AB’den mali destek almıyor, aynı zamanda İslam düşmanı Çin ile yakın ilişki içinde olan Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi Müslüman Arap ülkelerden de mali yardım aldığınızın de farkındayım. Sizleri bu adil ve gerçeklerden ve mazlumlardan yana gösterdiğiniz bu yiğitçe tutumuzdan dolayı bir kez daha kutluyor ve teşekkür ediyorum.” dedi.

TOPLAMA KAMPLARINDA MİLYONLARCA MÜSLÜMAN TUTUKLU VE ACI ÇEKİYOR

Uygur Hareketi Başkanı Rushan Abbas, kendisinin Çin’in baskı ve zulmünü ifşa etmesi ve Uygur meselesini dünyaya anlatması sebebiyle Doğu Türkistan’da yaşayan Ablası Dr.Gülşen Abbas’ın tutuklanarak 20 yıllık hapis cezasına çarptırıldığını belirtti ve Çin’in Müslümanlara yönelik baskı, zulüm ve işkencelerinden örnekler vererek sözlerini şöyle sürdürdü “Ablam Dr.Gülşen Abbas emekli bir tip doktoru iken benim faaliyetlerim yüzünden insanlık dışı baskı ve işkencelere maruz kılmaktadır. Benim ablam gibi binlerce aydın, bilim insanı, şair-yazan din bilginleri başta binlerce kanaat önderi haksız ve suçsuz yere “Eğitime Tabi Tutulma” yalanı ile kamplara kapatılmıştır. Milyonlarca Müslüman toplama kamplarında insanlık dışı baskı zulüm ve kötü muamelelere tabi tutulmaktadır. Onlar bu kamplarda çok büyük acılar ve ıstıraplar çekmektedir. Çin’in Doğu Türkistan’daki bu insan hakları ihlalleri aynı zamanda etnik bir soykırım ve insanlığa karşı suç olarak kabul edilmektedir. Bütün bu insanlık dışı uygulamalarına rağmen, Çin’in dünyayı, özellikle de Müslüman dünyasını toplama kampları konusunda çeşitli hile-mekr ve yalanlarla hala aldatmaya devam etmektedir.” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı

Avrupa Müslüman Gençlik ve Öğrenci Forumu Brüksel’de gerçekleştirdiği bu çevrimiçi sohbet toplantısı öncesi Uygur Hareketi ile başkanı Rushan Abbas hakkında özel bir bildiri yayınladı. Örgütün kurumsal sosyal medya hesabında yayınlanan açıklamada Doğu Türkistan konusu ile Uygur Hareketi Başkanı Rushan Abbas hakkında Doğu Türkistan asıllı bir Siyasi aktivist olduğunu ve ülkesinde devam eden Çin’in insanlık suçlarını ifşa ve uluslararası topluma anlatmak için gayret gösterdiği belirtiliyor. Ayrıca, Uygur Hareketi’nın bu yıl Şubat ayında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildiği bilgisi de açıklamada yer alıyor.

AVRUPA MÜSLÜMAN ÖĞRENCİ VE GENÇLİK ÖRGÜTLERİ BİRLİĞİ

Kısa adı FEMYSO olarak da bilinen Avrupa Müslüman Gençlik ve Öğrenciler Birliği (Forumu), Belçika, Fransa, İtalya ve Almanya dahil olmak üzere 21 AB üye ülkesinden 33 Müslüman gençlik örgütünün bir koalisyonudur. Örgüt, mali olarak AB. Dünya İslam Birliği (Rabita) gibi uluslararası Müslüman örgütler tarafından desteklenmektedir. Örgüt 1996 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Suudi Arabistan, Mısır, Kuveyt gibi ülkelerin desteğiyle kurulmuştur. Örgütün Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi, Avrupa Gençlik Forumu ve Avrupa Öğrenci Birliği dahil olmak üzere bir dizi STK.lar ve resmi yetkili organlar ile yakın bağları ve işbirliği de bulunmaktadır.

YORUM EKLE