Yolsuzluk İslam Devrimi'ni tehlikeye atıyor

Ruhani: Yolsuzluk İslam Devrimi'ni tehlikeye atıyor

Yolsuzluk İslam Devrimi'ni tehlikeye atıyor

 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ülkede yapılan yolsuzlukların İslam Devrimi'ni tehlikeye attığı uyarısında bulundu.

Hasan Ruhani, başkent Tahran'da düzenlenen yolsuzlukla mücadele amaçlı bir etkinlikte yaptığı ve televizyondan naklen yayınlanan konuşmasında, İran'da "bir zamanlar gizlice verilen paranın şimdi açıktan verildiğini" söyledi.

Ruhani İranlılardan yolsuzlukla hep birlikte ve tüm güçleriyle mücadele etmelerini istedi.

İran Cumhurbaşkanı'nın "tekellerin ortadan kaldırılması" çağrısı ise bazı uzmanlarca, İslami sistemin muhafazasını hedefleyen Devrim Muhafızları'na yönelik bir mesaj olabileceği şeklinde yorumlandı.

1979'daki İslam Devrimi sonrası oluşturulan Devrim Muhafızları ülkede büyük bir askeri, siyasi ve ekonomik güce dönüşmüş durumda.

Devrim Muhafızları'na bağlı vakıf ve şirketlerin İran ekonomisinin yaklaşık üçte birini kontrol ettiği belirtiliyor. Bazı Devrim Muhafızları'nın yasadışı ve karaborsa faaliyetlerde bulunduğuna inanılıyor.

Bir dizi skandal

İran'da Ruhani hükümetinin Ağustos 2013'te göreve gelmesinden sonra bir dizi yolsuzluk skandalı patlak vermişti.

Mayıs ayında milyarder iş adamı Mahafarid Emir Hüsrevi zimmet, rüşvet, sahtecilik ve kara para aklama suçlarından mahkum olduktan sonra idam edilmişti.

Skandalın İran'da 14 bankaya toplam maliyeti yaklaşık 2 milyar 600 milyon dolardı.

"Hüsrevi"

Eylül ayında da, eski Cumhurbaşkan Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi'nin yolsuzluktan mahkum olduktan sonra hapse atıldıği bildirilmişti.

Rahimi'nin bağlantısı olduğu bildirilen milyarder işadamı Babak Zanjani, uluslararası yaptırımları etkisiz kılmak için kurulan şirketler aracılığıyla, hükümet adına İran petrolünü satarak elde edilen gelirin 2 milyar 700 milyon dolarlık kısmını zimmetine geçirmekle suçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 21:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER