YPG "Amerika bizi uzun süre piyon gibi kullandı şimdi korkuyoruz"

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan PKK’nın Suriye kolu YPG’liler, Türkiye ve Suriye karşısında yalnız bırakılmaktan korktuklarını söyledi. Ajansa göre ABD'nin bölgeden çekileceğine yönelik endişeler YPG’yi Rusya'nın yörüngesine sokuyor olabilir.

YPG "Amerika bizi uzun süre piyon gibi kullandı  şimdi korkuyoruz"
banner170

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, haber AFP'nin Kamışlı'daki muhabiri Delil Suleyman'ın imzasını taşıyor. Haberde, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün büyük darbe aldığı Suriye'nin kuzeyinde, YPG’nin en büyük destekçileri ABD'nin onları “yüzüstü bırakacağından” endişe ettikleri belirtiliyor.

Rakka'nın geri alınmasından haftalar sonra ise ABD Suriye'de yaklaşık 2000 kişiden oluşan askeri gücünün bir bölümünü geri çekmişti. AFP'ye göre YPG şimdi ABD'nin bu ortaklıktan uzaklaşması sonucu siyasi kazanımlarını kaybetmekten kaygı duyuyor.

"AMERİKA BİZİ UZUN SÜRE PİYON GİBİ KULLANDI. ŞİMDİ KORKUYORUZ”

Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesi, bu kazanımlar açısından kilit bölgelerden olarak görülüyor. Kamışlı, PKK’nın Suriye kolu YPG’nin fiili olarak ilan ettiği özerk bölge içerisinde yer alıyor.

AFP'ye konuşan 37 yaşındaki Rafea İsmail, burada arabasından kadın aksesuarları satarak ekmeğini kazanıyor.  İsmail, "Amerika bizi uzun süre piyon gibi kullandı. Şimdi korkuyoruz. İşleri bitince bizi tamamen unutacaklar" diyor.

45 yaşındaki yabancı dil öğretmeni Naval Farzand ise Rakka'yı IŞİD'den YPG’nin kurtardığını, bu yüzden "ABD'nin onları terk edip Türkiye'ye yaklaşmaması gerektiğini" söylüyor.  

YPG'nin kadın birliği YPJ'den (Kadın Savunma Birlikleri) Nesrin Abdullah de cihatçı grupların işinin bitmediğini belirtiyor. Deyrizor kentinin doğusundaki IŞİD savaşçılarının uyuyan hücrelerden saldırılar düzenlendiğini ifade eden Abdullah, "Koalisyon güçlerinin burada kalarak güvenliği ve istikrarı sağlaması önemli. Çünkü IŞİD tehdidi sürüyor" diyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatansever
Vatansever - 1 yıl Önce

Asil bizim mehmetcigi karsinizda gordugunuz zaman korkacaksiniz kacacak yer ariyacaksiniz. Siz halen mehmetcigi yani TSK tanimadiniz gormedeniz ama bekleyin yakindir bizim kahramanlarimiz sizi fazla bekletmiyecektir :)

SIRADAKİ HABER

banner176

banner151