Zaharçenko suikastini "DEAŞ gerçekleştirdi" iddiası

Tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Aleksandr Zaharçenko suikastini DEAŞ’ın üstlendiği iddia edildi.

banner311
Zaharçenko suikastini "DEAŞ gerçekleştirdi" iddiası

Tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Aleksandr Zaharçenko suikastini DEAŞ’ın üstlendiği iddia edildi.

Rus İstihbarat Servisi (FSB) tarafından suikast sonrasında başlatılan soruşturma neticesinde ilk bulgular DEAŞ’ı gösterdi. Rus istihbaratı ve Donetsk Halk Cumhuriyeti istihbaratı tarafından yapılan ortak çalışma sonucunda suikastin planlayıcısı olduğu iddia edilen Dağıstan uyruklu Rus vatandaşı Magomedov Majid yakalandı. Majid, ilk sorgusunda geçtiğimiz yıl Dağıstan’da operasyonla öldürülen DEAŞ’ın Kuzey Kafkasya lideri İlyas Halilov’a bağlı çalıştığını kabul etti. Majid, Halilov’un öldürülmesinden sonra Ukrayna’da bulunan DEAŞ’ın Ukrayna sorumlusu Ali Homutaeva tarafından o bölgeye çekildiklerini, bu bölgede daha rahat hareket ettiklerini söyledi.

UKRAYNA DESTEKLİYOR İDDİASI

FSB tarafından yapılan operasyonlar sonrası hazırlanan raporda, Zaharçenko suikastinin faillerinin Ukrayna Federal Servis (SBU) tarafından desteklendiği, gerçekleşen saldırıların SBU tarafından planlandığı iddia edildi. Ukrayna Federal Servisi ise gerçekleşen suikastten sonra yapılan suçlamaları sert bir şekilde reddetmişti. FSB’nin yeni raporu sonucunda Kiev’in yine zor durumda bırakıldığı öğrenildi. Diğer taraftan operasyonlar sürerken, saldırıyla ilişkili olan birçok kişi gözaltına alındı.

ZAHARÇENKO’NUN DANIŞMANI DA GÖZALTINDA

Rus istihbaratı ve Donetsk Halk Cumhuriyeti istihbaratı tarafından sürdürülen çalışmalar neticesinde birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltındaki Magomedov Majid’in verdiği isimlere yönelik operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. En çok dikkat çeken isim ise Aleksandr Zaharçenko’nın danışmanlarından biri oldu. İddialara göre suikastten önce danışmanının Zaharçenko’yu tuzağa düşürerek hedefe götürdüğü iddia edildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

(Erhan Altıparmak/İHA)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.