Londra’daki Henley Pasaport Index’inin 2024 rakamlarına göre, dünyanın en değerli pasaportlarına sahip ülkeler Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Japonya ve Singapur oldu.

Son 10 yılda en çok değer kaybeden ise Venezuella ve Türkiye pasaportları oldu.

Sözcü’den Ali Gülen’in aktardığı bilgilere göre, Türk pasaportu, 2014 ile 2024 arasında büyük değer kaybetti ve eskiden 38 ülkeye gidilemezken bu sayı 52’ye yükseldi. Türkiye, 199 ülke arasından 54. sırayı aldı. Pasaportu Türkiye’den fazla değer kaybeden diğer ülke Venezuellla.

Dünyanın en değerli pasaportlarının ikinci sırasında Finlandiya, Hollanda, Güney Kore ve İsveç var. Üçüncü sırayı Avusturya, İrlanda, Lüksemburg ve İngiltere pasaportları alıyor. Bu pasaportlarla 192 ülkeye vizesiz giriliyor. En değerli pasaportlar Belçika, Norveç, Portekiz, Avustralya, Yunanistan, Malta, Yeni Zelanda, İsviçre, Kanada, Çekya, Polonya, ABD, Macaristan, Litvanya ve Estonya olarak devam ediyor.

EN DEĞERSİZLER

Pitbull Köpek Saldırısı Kamerada: Ailesinden 3 Kişiyi Isırdı Pitbull Köpek Saldırısı Kamerada: Ailesinden 3 Kişiyi Isırdı

Dünyanın en geçersiz pasaportları ise İran, Libya, Nijerya, Sudan, Eritre, Siri Lanka, Bengladeş, Kuzey Kore, Libya, Nepal, Filistin, Somali, Yemen, Pakistan, Irak, Suriye ve Afganistan. Bu ülkelerin vatandaşları, komşuları dışında neredeyse hiç bir ülkeye vizesiz gidemiyor.

Editör: Habererk Com