Eğitimde ekonomik yozlaşma “Bu şartlarda beyin göçü kaçınılmaz”

MEF Üniversitesi Rektör Yardımcılığı yapan, Özyeğin Üniversitesi Kurucu Rektörü, Bilkent Üniversitesi Dekanlığı görevinde bulunan Prof. Erhan Erkut, bir dizi paylaşımda bulundu.

Eğitimde ekonomik yozlaşma “Bu şartlarda beyin göçü kaçınılmaz”

Prof. Erhan Erkut, akademisyenlerin 2008 yılı ve 2021 yılları arasındaki ücret farklılıklarını gözler önüne serdi.

Prof. Erkut paylaşımında “2008 yılı başında ÖzÜ'ya ilk aldığımız (doktorasını iyi okullarda yeni bitirmiş) Yardımcı Doçentlere 6.000 TL net aylık maaş + 1.200 TL kira desteği veriyorduk ve dolar kuru 1,16 idi. Yani aylık gelirleri 6.200 dolar idi. Yurt dışından hoca getirmek hiç zor değildi.” İfadelerine yer verdi.

Prof. Erhan Erkut şöyle devam etti “2020'de ise kalburüstü vakıf üniversiteleri Dr. Öğretim Üyelerine 10.000 TL net maaş veriyor ve dolar kuru 8,30. Aylık gelir 1.200 dolar... 12 yılda tam 5 misli düşmüş! Yurt dışından bu şartlarda hoca getirmek artık hayal.”

Prof. Erkut “Devlette Dr. Öğr. Üyesi maaşı 7,850 TL (yani 1.000 doların altında). En yüksek maaşı veren vakıftaki ortalama Dr. Öğr. Üyesi maaşı ise 20.000 olabilir (tahmin), ki bu bile ancak 2.400 dolar ediyor. Daha çok versek bile akademik özgürlüklerin durumu hoca getirmeyi zorlaştırıyor.

Daha önce vakıf üniversitelerinin hoca maaşları arasındaki devasa farklar üzerine bir yazı yazmıştım. Fakat bence esas skandal, son 13 yıl içinde TÜM akademisyen maaşlarındaki erime. Toplumun en parlaklarını bu maaşlarla bu mesleğe nasıl çekeceğiz?” görüşünü savundu.

ERHAN ERKUT KİMDİR?

Erhan Erkut, lisans derecesini 1980’de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden, doktorasını ise 1986’da Florida Üniversitesi’nden aldı. 1985-2005 yıllarında Alberta Üniversitesi İşletme Fakültesinde ders veren Prof. Erkut bu dönemde “INFORMS Teaching of Management Science Practice Award” ile “3M Teaching Fellowship” başta olmak üzere dokuz eğitim ödülü ile Canadian Operational Research Society tarafından verilmiş beş başarı ödülü aldı ve 50’den fazla hakemli dergi makalesi yayınladı. Eğitim ve araştırmanın yanında birçok endüstriyel projeyi de yöneten Prof. Erkut, Centre for Excellence in Operations adlı bir uygulamalı araştırma merkezi kurdu ve INFORMS Transactions in Education dergisinin kurucu editörlüğünü yaptı.

2005’de Türkiye’ye dönen Prof. Erkut, 2005-07 arasında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanlığı, 2008-13 arasında Özyeğin Üniversitesi Rektörlüğü, 2014′den bu yana ise MEF Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı görevlerinde bulundu. İstanbul Erkek Lisesi Eğitim Vakfı, Kariyer Planlama Derneği ve Bilim Kahramanları derneklerinde yönetim kurulu üyeliği yapan Prof. Erkut, son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmaktadır.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344