Eğitimde eşitlik suya düştü! Yüz yüze eğitimin detayları belli oldu “Haftada iki gün!”

21 Eylül'de yüz yüze olarak başlayacak. Haftada iki gün yüz yüze eğitim alınacak.

banner311
Eğitimde eşitlik suya düştü!  Yüz yüze eğitimin detayları belli oldu “Haftada iki gün!”

Özel okullarda durum biraz daha farklı. Özel okullara tam zamanlı olarak eğitime devam edecek.

Hal böyle olunca sınav grubu öğrenciler arasında uçurum daha da artacak. Bu durum “veliler özel okullara yönlendiriliyor” söylentilerine yol açması ise ayrı bir sorun olarak MEB’in karşısında duruyor.

İŞTE DETAYLAR

Hürriyet yazarı Nuran Çakmakçı, bugünkü köşesinde 21 Eylül'de yüz yüze olarak başlayacak eğitime ilişkin detaylar aktardı. İlk önce anaokul, bir ve ikinci sınıfların okula çağrıldığını hatırlatan Çakmakçı, sonrasında önceliğin sınava girecek öğrencilere verileceğini belirtti.

Haftada iki gün ders yapılacağını belirten Çakmakçı, çarşamba-pazar okullarda büyük temizlik olacağını, seyreltilmiş sınıflar için seyreltilmiş müfredat hazırlandığını kaydetti.

Çakmakcı'nın köşesinin bir bölümü şöyle:

Bakanlığın en çok kafa yorduğu konulardan biri, okuma yazmayı öğrenecek olan birinci sınıflar.

Üç hafta bu öğrencilerin durumuna bakılacak. Her şey yolunda giderse bu kez sınava girecek öğrenci gruplarına öncelik tanınacak. Yani Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) hazırlanan 8 ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan 12’nci sınıflar okula çağrılacak.

Aşamalı ve kademeli sistem uygulanacağı için yine üç hafta beklenecek. Bu kez ortaokul 5 ve 7’nci sınıflar ile lise ara sınıfları okula alınacak.

Öğrenciler 2 gün okula gelecek. Sınıflar yine yarıya bölünecek. 30 kişilik sınıfın A grubu pazartesi-salı, B grubu perşembe-cuma yüz yüze eğitim için sınıflarda olacak. Geri kalan zamanlarda evden, uzaktan eğitim takip edilecek.

Öğrencilerin okula geldiği gün sayısı azalacak. Ders saatleri de 40 dakikadan 30 dakikaya indirilecek. Ama öğrencinin okulda kalacağı sürenin uzatılması da planlamalar arasında yer alıyor.

Bakanlığın en önem verdiği gruplardan biri olan 8 ve 12’nci sınıflar cumartesi günü okula çağrılacak. Ders takviyesi yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 12:06

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.