Okul tuvaletinin öğrencilere temizletilmesine tepki

Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Musa Akkaş, Konya Selçuklu M.Halil İbrahim Hekimoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Talimatname ile tuvaletlerin öğrencilere temizletilmesine tepki gösterdi.

Okul tuvaletinin öğrencilere temizletilmesine tepki

Musa Akkaş'ın açıklaması şöyle;

''Paralı Tuvalet Skandalı''ndan sonra bir rezalet daha!

Konya Selçuklu M.Halil İbrahim Hekimoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Okul müdürlüğü 13.12.2019 tarihinde,mesleki eğitim konulu  “Meslekî Eğitim” faaliyetlerinin yürütülmesinde uyulması gereken kurallar” talimatı ile, okul müdürü Zeynettin Düzenli imzalı ,öğretmenlere yazılı bir emir yayınlanıyor.

“Tuvaletleri öğrenciler temizleyecek” diyor.

Talimatnamenin 11. maddesinde; “Atölye, laboratuvar, derslik ve koridorlar ile diğer alanların temizlik bakımı, alan şefinin koordinesinde, atölye ve laboratuvar şefleri ile diğer meslek dersi öğretmenlerince öğrencilere, bir program dâhilinde günlük olarak yaptırılacaktır. Özellikle tuvalet bakımı haftada her gün (Çarşamba günleri, okul yönetimince) yaptırılacaktır.

Talimatnamenin 12. maddesinde; Okul Sağlık Kurulu tarafından takip edilen tuvalet ve diğer mekânlara ait temizlik çizelgesi, kurulun direktiflerine göre düzenlenecek ve zamanında kurula teslim edilecektir.

Yazıdan anlaşılan ve öğretmenlere de sözlü olarak izah edilen, çarşamba günleri okul yönetimince ama diğer günler tuvalet temizliği öğrencilerce yapılacağı vurgulanmış.

Şimdi bu yazıyı okuyunca öğrencilerin bu okulları tercih etmeme sebeplerinden birisinin okulları çoğunluğunu iş bilmez yöneticilerin yönetmesi görünüyor.

Bu bir iddia falan değil, gerçek. Ortada kocaman tarihli, sayılı, imzalı yazılı bir talimat var.

Tuvaletler öğretmen refakatinde öğrenciler tarafından temizlenecek diyor. Müdür efendi öğretmen, öğrenci senin neyin Ya...kölen mi, hizmetçin mi, paralı emir erin mi, maraban mı? Neyin?

Bu yüzyılda bu ne anlayıştır. Nasıl bir yöneticilik anlayışıdır bu, anlaşılır değil.

Tam anlamıyla bir rezalet.

Yönetici atamada Sayın Bakan Ziya Selçuk “Kabe’nin anahtarını gayri Müslüm’e emanet eden medeniyetimiz, kenar semtteki bir okula kariyer ve liyakat Sahibi birini atayamıyoruz” itirafının bir göstergesidir.

Yönetici atamalarında kariyer ve liyakati dikkate almadan yönetici atarsanız bu ülkede buna benzer rezillikleri hep yaşarsınız.

Öğrencilerimiz okullara, ülkeye yararlı bireyler olsunlar, gerekli ve yeterli eğitimi alsınlar diye gönderiliyorlar. Öğrencilerimiz, evlatlarımız öğretmenlere birer emanettir.

Hiç kimse öğretmen rehberliğinde hiçbir öğrenciye tuvalet temizlettiremez. Buna kimsenin hakkı yoktur. Okullarımızın temizlik personeli vardır. Yoksa da talep edersin, nereyi temizlettireceksin temizlerler.

Okul tuvaletini paralı hale getiren yöneticilerden sonra “tuvaletleri öğrenciler temizleyecek” diyen yöneticilerden sonra bakalım daha neler göreceğiz.

Yazıklar olsun sizin gibi yöneticilere ve sizi yönetici yapanlara!"

YORUM EKLE