Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelen gençlere Selimiye'de Kuran eğitimi

banner155

Yunanistan'ın Batı Trakya Bölgesi'nde yaşayan 45 öğrenci, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın öncülüğünde 'Değerler Eğitimi Programı' kapsamında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Edirne Selimiye Camii'nde Kuran-ı Kerim ve dini bilgiler eğitimi alıyor.

Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelen gençlere Selimiye'de Kuran eğitimi
banner170

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 'Değerler Eğitimi Programı' kapsamında yürüttüğü projede Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelen 45 Türk öğrenci, Edirne'deki Mimar Sinan'ın 'Ustalık eserim' dediği Selimiye Camii'nde Kuran-ı Kerim ve dini bilgiler eğitimi almaya başladı. Program kapsamında öğrenciler, Osmanlı Devleti'ne başkentlik yapan şehirleri gezecek ardından son olarak Ankara'da Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez'i ziyaret edecek. Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, eğitimlerin yanı sıra çeşitli sosyal faaliyetler yaptıklarını belirterek, şöyle dedi:
"Batı Trakya'da, hem de Bulgaristan'da yaşayan soydaşlarımıza yönelik olarak 2 yıldan beri bu eğitimin zeminini hazırlamaya çalıştık ve eğitimlerimiz Selimiye Camii'nde yapılıyor. Bu yıl 45 öğrencimiz Edirne'mizde eğitim alıyor, önümüzdeki yıl bu sayıyı yüze çıkarmak istiyoruz. Öğrencilerimizi Türkiye'ye getirerek bir ay boyunca Türkiye'nin kültürünü ve dini bilgileri onlara en iyi şekilde öğretiyoruz. Burada aynı zamanda Türkçe eğitimi de alıyor öğrencilerimiz. Eğitimlerin yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklerde var. Öğrencilerimizde bu durumdan çok memnunlar."
Yunanistan'ın Gümülcine kentinden gelen Eren İmamefendi, Türk örf ve adetlerine uygun eğitimler aldıklarını belirterek, "Hem dini bilgiler öğreniyoruz hem de geziyoruz. Camileri ve kültürel yerleri geziyoruz. Kursa iyi ki katılmışım" dedi.
Yunanistan'ın İskeçe kenitinden gelen Feyza Karahüseyin ise, "İyi ki gelmişiz. Arkadaşlarımızla çok güzel zaman geçiriyoruz. Hocalarımız da bizimle çok ilgileniyor" diye konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151