Dünya üzerinde birçok kurumsal firma koronavirüs ile birlikte iş verimini artırmak için 4 gün iş 3 gün tatil uygulamasını hayata geçirirken, Türkiye'de de eğitimde aynı modele geçilmesi planlanıyor.

Karar'da yer alan habere göre, uygulamanın hayata geçirildiği ülkelerde olumlu geri dönüşler alınan sistemin şimdi de eğitim öğretim sektöründe uygulanması gündemde. Özellikle okullarda 4 gün okul 3 gün tatil şeklinde uygulanmaya başlanacak olan sistemin asıl amacı sosyalleşmeyi teşvik etmek. 

Avrupa ülkeleri arasında eğitimde öne çıkan ülkelerin başında gelen Finlandiya söz konusu sistemi uygulamaya koymak amacıyla harekete geçti. Gelecek yıl uygulamaya geçirilmesi planlanıyor. 

EĞİTİM'DE BAŞARILI OLAN FİNLANDİYA MODEL ALINIYOR

Mevcut düzende Finlandiya’da günlük ders saati 4 saati geçmezken, bu süre ülkemizde günlük 11 ders saatine kadar çıkabiliyor. 

Eğitim alanında attığı başarılı adımlarla diğer ülkeleri de peşinden sürükleyen Finlandiya’nın 4 gün okul 3 gün tatil sistemini hayata geçirmesiyle birlikte Türkiye‘nin de bu konuda ciddi adımlar atması bekleniyor. Çok uzak bir olasılık gibi görünmeyen bu uygulamanın özellikle eğitim öğretimde beklenen verimin artması, öğrencilere sosyalleşebilme ortamlarının sunulması adına önemli bir gelişme olacağı aşikar.

Editör: Yadigar Hanım