Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde 2015 yılında yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgelerinin yenilenmesi kararlaştırılmış,yeni sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren dağıtılmaya başlanmıştı. 1 Ocak 2016 tarihinden önce ehliyet alan eski tip sürücü belgeleri için yenileme süresi ise 31 Aralık 2022'de sona eriyor.

Eski tip ehliyet kullanan sürücülerin cezalı duruma düşmemesi için çipli kartlarını almaları uyarısında bulunan yetkililer, vatandaşların nüfus müdürlüklerine başvurmaları gerektiğini hatırlattı. Yetkililer, 31 Aralık'a kadar nüfus müdürlüklerine başvurarak yenileme işlemlerini tamamlamayan sürücülerin 15 TL olan değiştirme ücretinden yararlanamayacağını, yeni çipli ehliyet için sürücü belgesi harcı, değerli kağıt bedeli ve vakıf ücretini ödemek zorunda kalacağını kaydetti.

YENİ TİP ÇİPLİ EHLİYET ALMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

Öncelikle Nüfus müdürlüklerinden randevu alanların başvurudan hemen önce değerli kağıt bedeli 13 TL ve vakıf payı bedeli 2 TL olmak üzere toplam 15 TL ödeme yapması gerekiyor. Ödeme işlemleri ‘ivd.gib.gov.tr’ internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla veya bankadan yapılabiliyor. 

Ehliyeti yenilemek için gerekli belgeler ise şunlar:

-Nüfus cüzdanı,

-Eski sürücü belgesi,

-15 liralık değişim bedelinin bankaya yatırıldığına dair makbuz veya dekont

-Son 6 ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf

-Sağlık ocağından alınan 'Sürücü olur’ yazan sağlık raporu

Belirtilen tarihten önce eski tip ehliyetlerini yenilemek isteyenler ‘Alo 199’ çağrı merkezinden, mobil uygulamadan ya da ‘nvi.gov.tr’den aldıkları randevu alabilecek.

YENİ EHLİYET İÇİN SAĞLIK RAPORU DA GEREKLİ

Yeni yönetmelikle verilen 9 ehliyet sınıfı 18'e yükselecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Yeni tip ehliyet yenileme işlemi için bu sürenin sonunda sağlık kontrolünden geçilmesi gerekecek.

KİMLİK VE EHLİYET BİRLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Ehliyeti yenilemek için de yine kimlik kartında olduğu gibi bir süreç izleniyor. Yeni kimlik kartı ve yeni ehliyeti olanların birleştirme işlemi için herhangi bir belge ibraz etmeleri gerekmiyor. Sadece nüfus müdürlüğüne giderken yanlarında her iki kartı da götürmeleri gerekiyor.

Yeni kimlik kartı ve eski ehliyeti olan yurttaşlar ise birleştirme işlemi için nüfus müdürlüğüne; 4 adet biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve 15 TL'lik harç bedelinin ödendiğini gösteren makbuz götürmeleri gerekiyor.

*Ehliyet ve kimlik belgesinin birleştirilme işleminin yapılabilmesi için her iki belgenin de yenilenmiş olması gerekir.

*Yeni kimlik kartı olup da eski ehliyet ile birlikte bu işlem yapılamaz.

*Ehliyet ve kimlik belgeleri eski ise yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

*Birleştirme işlem için randevu alınır.

*Randevu tarihinde ilgili nüfus müdürlüğüne şahsen gidilerek birleştirme işlemi gerçekleştirilir.

Editör: Yadigar Hanım