2020'de Nasıl Yüzde 5 Büyüyecekmişiz

Habererk yazarlarından Av. Rubil Gökdemir, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın yüzde 5 büyüme hedefi ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

banner311
2020'de Nasıl Yüzde 5 Büyüyecekmişiz

Gökdemir yazısında; Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal'2020 yılına ilişkin yüzde 5 büyüme hedefi için de bizim yaptığımız çalışmalara göre sabit sermaye yatırımları olarak yaklaşık 1 trilyon 400 milyar liralık bir yatırım olmasını bekliyoruz. 1 trilyon 260 milyar liralık nominal yatırımın özel sektörden gelmesini bekliyoruz. Özellikle kamunun uygulamaya koyacağı politikalarla inşallah yatırımlar 2020 yılında büyümenin itici gücü olacaktır. İçinde bulunduğumuz yıl, 2020 yılı düşük faiz ve bol likidite yaşanan bir yıl olacak."

Yukarıdaki cümleleri lütfen dikkatlice okuyun; çünkü bu açıklamada bahsedilen %5 büyüme hedefinin yakalanabilmesi için, sırasıyla olması gerekenleri aşağıda maddeler halinde vereceğiz.' dedi.

Altı madde halinde yaptığı analizde, Turizm gelirlerimizi 28 milyar $'dan 40 milyar $'a artırmamız gerekecek... şeklinde uyarıların yanı sıra ‘Kamu yatırımları 40 yıldır ilk defa bütçenin %6'sına kadar düştü ve bu haliyle yatırımlara ancak 63 milyar TL kaynak ayırabileceğiz.’ Yapılacak işlemleri de sıraladı.

Av. Rubil Gökdemir yazısının sonunda ise ‘Emin olun ki, kabus gibi ülkenin tepesine çökmemiş olsalar, bu ekonomi kendi dinamikleriyle %4 civarında bir büyüme oranını zaten yakalayabilir. Kimsenin önünü göremediği ve güven duygusunun yerlerde süründüğü bir iklimde ise, ekonomi maalesef büyüyemez. En sadeleştirilmiş bir şekilde yapmaya çalıştığımız izahatı daha fazla uzatmadan, %5'lik büyüme için yukarıda özetlediğimiz şartların nasıl sağlanacağını birisi çıkıp anlatsın, biz de özür dileyip ve susalım artık. dedi.

Av. Rubil Gökdemir’in yazısı için tıklayınız

Tüm yazıları için tıklayınız

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.