ABD'nin füze kararına Ankara tepkisiz kaldı

ABD Kongresi’nde bu ay içinde onaylanması beklenen 2014 savunma bütçesine, Türkiye’nin Çin’den almayı düşündüğü füze savunma sistemine ilişkin de bir madde eklendi.

ABD'nin füze kararına Ankara tepkisiz kaldı

Maddeye göre, “Amerikan fonları, Türkiye’nin Çin’den satın almayı planladığı füze savunma sisteminin NATO’ya entegre edilmesinde kullanılamayacak. Diplomatik kaynaklar, “Bu karar Türkiye-ABD arasındaki siyasi ilişkileri etkilemez. Henüz karar Kongre’den geçmiş, kesinleşmiş değil. Türkiye’de henüz Çin firmasıyla nihai anlaşmaya varmadı zaten” dedi.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry önceki gün akşam telefonla görüştü. Diplomatik kaynaklar, görüşmenin Kerry’nin talebi üzerine yapıldığını belirtirken, görüşmede kongrede bütçeye eklenen madde gündeme getirilmedi. Aynı kaynaklar konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Davutoğlu’nun Washigton ziyareti sırasında ABD’li yetkililer, ‘Görüşlerimizi biliyorsunuz’ dedi. Davutoğlu da bir kez daha ‘Tekliflerin fiyat, süre ve ortak üretim gibi kriterlere göre değerlendirildiğini, ihalenin sonlanmadığını, firmalardan gelecek yeni tekliflerin değerlendirileceğini’ söyledi."

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2013, 12:26
YORUM EKLE