Altın allak bullak oldu

Altın fiyatları dün itibari ile düşüşüne devam etti. 134 lira olan çeyrek altın fiyatı dün 133 liraya geriledi. Peki uzmanlar bu düşüşü neye bağlıyor. İşte cevabı;

Altın allak bullak oldu

Altın fiyatlarına bir darbe de dün geldi. Güne düşüşle başlayan ve uzun süredir düşüş eğiliminde olan altın piyasasında tansiyon giderek yükseliyor. Bakalım bugün durum nasıl olacak?

Dün günün ilk saatlerinde 1.221 dolardan işlem gören saat 10 itibariyle 1.217 dolara kadar gerileyen altının onsundaki düşüş öğleden sonra 1.213 dolara kadar geriledi. Altının onsu gün içinde 1210'lu seviyelere kadar geriledi.

ÖĞLEDEN SONRA BİR KERE DAHA UCUZLADI

Haftaya 134- 135 lira bandından başlayan çeyrek altın Kapalıçarşı'da düşüşe geçti. Bir ara 134 lira olan çeyrek altın daha sonra bu seviyenin de altına indi. Son olarak 133 liradan alıcı buldu. Gün içerisinde altın fiyatının düşüp düşmeyeceği merak konusu oldu.

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

ABD Merkez Bankası'nın (FED) tahvil alımlarını azaltma işareti vermesi ve 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş altındaki düşüş nedenlerinin başında geliyor. Bunun yanı sıra Hindistan ve Çin'in talebinin azalması, varlıklarını altında tutan borsa yatırım fonlarının satışları ve altın opsiyonlarında vade sonunun yaklaşması düşüşteki nedenler arasında gösteriliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2013, 11:57
YORUM EKLE