Altında satış zamanı geldi

Çok uluslu ABD yatırım bankası Goldman Sachs Group Inc., altının son bir yılın en yüksek seviyesine genişleyen yükselişinin ‘makul’ olmaması ile birlikte, altına karşı işleme başlamanın zamanı olduğunu kaydetti.

banner311
Altında satış zamanı geldi

Uzmanlar; bu görüşlerini, ABD Başkanlık Günü’nde hazırladıkları raporda, altın için düşüş beklentilerini eski ABD başkanlarından Franklin D. Roosevelt’in bir sözüyle destekledi.

‘Korkacak bir şey yok’

Aralarında Jeffrey Currie ve Max Layton’ın da bulunduğu Goldman analistleri, 15 Şubat 2016 tarihinde hazırlanan ve Salı günü açıklanan raporlarında, aktının üç aylık dönemde Ons başına 1,100 dolar ve bir yıllık sürede ise 1,000 dolar seviyelerine gerileyebileceği tahmininde bulundu. Raporunda başında Roosevelt’in bir sözüne yer verildi. Analistler, yedi sayfalık raporlarının baş sayfasına, Roosevelt’in, Büyük Bunalım’ın ABD ekonomisini sarstığı 1933 yılında parlamentoda yaptığı açılış konuşmasında söylediği “ Korkacak br şey yok, korkunun kendisinden başka” sözünü koydu. Banka, “Korku barometresini satma zamanı” dedi ve altında “sat” tavsiyesinde bulundu. Altın geçen hafta, hisse senetlerindeki sert düşüş, zayıf petrol fiyatları ve ABD’de faiz artışına ilişkin beklentilerin zayıflamasının güvenli liman alımlarını güçlendirmesi sonucu, Şubat 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Fiyatlar ayrıca, merkez bankalarının negatif faiz uygulamalarının yayılması ve Avrupa bankalarında kriz olduğuna ilişkin endişelerden de destek buldu. Goldman, ABD’de faizlerin halen artmasını beklediğini kaydederken, ABD ekonomisinin resesyona girme olasılığının yüzde15 ila yüzde 20 olduğu tahmininde bulundu ve krizin çıkma olasılığının düşük olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 08:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.