Aynısı Osmanlı çökerken de olmuştu

Kamu kurumlarının hisseleri ve hazine arazilerinin Varlık fonuna devredilmesine CHP'li Öztrak ve Elektrik Mühendisleri Odası yaptıkları açıklamayla tepki gösterdi.

Aynısı Osmanlı çökerken de olmuştu

Kamuya ait birçok kurumun hisselerinin ve hazine arazilerinin Varlık Fonu’na devredilmesine dair CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ve Elektrik Mühendisleri Odası’ndan açıklama geldi.

CHP’li Öztrak, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, değeri milyarlarca doları bulan kamu varlığının Türkiye Varlık Fonuna aktarılmasını değerlendirdi. Ziraat Bankası’nın, PTT’nin, BOTAŞ’ın, TPAO’nun, Borsa İstanbul’un, TÜRKSAT Uydu Haberleşme ve İşletme Anonim Şirketindeki Hazine’ye ait hisselerin, Telekom’daki Hazine payının, Eti Maden İşletmeleriyle, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye Varlık Fonu’na devredildiğini, sırada Halk Bankası ve THY’nin olduğunu ifade eden Öztrak, özetle şunları söyledi:

"BUNUN SONU DUYUNU UMUMİYE"

 “Evde dededen kalan son gümüşler de hükümetin, bütçe disiplini ve Sayıştay denetiminin de dışında tutarak ve hazine birliği ilkesine açıkça aykırı olarak kurduğu, Hazine-i Hassaya yani özel Hazineye devretti. Hükümet yanlış politikaları nedeniyle uzunca bir süredir dış piyasalardan borçlanmakta zorlanıyor. Şimdi elde kalan son gümüşleri rehin ederek yeni dış borçlar almaya çalışacak.

Tabii bu Borçlar ödenmezse de bir sabah uyandığımızda ilk Osmanlı anayasası, Kanunu Esasiyi hazırlayan Mithat Paşa’nın kurduğu Ziraat Bankasının, milli petrol arama şirketimiz TPAO’nun sahip olduğu imtiyazlarla birlikte borç veren yabancılara kaptırıldığını göreceğiz. Osmanlıyı çökerten zihniyet işte budur. Bunun sonu Duyunu Umumiyedir.”

“3 AYLIĞINA 3 KATRİLYON TL BORÇ”


“Bir diğer Bakanlar Kurulu Kararıyla da Savunma Sanayii Destekleme Fonuna ait 3 milyar TL nakit para Türkiye Varlık Fonuna 3 aylığına borç verildi. Eski parayla 3 katrilyon TL” diyen Öztrak “Sınırlarımızdaki yangın devam ederken, savaşan ordumuzun kullanabileceği, bu kadar yüksek bir meblağın 3 aylığına özel hazineye devredilmesinin nedeni nedir? Daha yeni yatların gezi teknelerinin ÖTV’sini sıfırlayan hükümet, savaşan ordumuzun silahlarını üretmekte kullanılacak paraya neden el atıyor? Bu kadar acil ve önemli olay nedir? Sayıştay denetimine tabi olmayan, Yönetim ve denetleme Kurulu üyeleri doğrudan Başbakan tarafından atanan ve Başbakana bağlı olan bu özel hazineye aktarılan 3 milyar TL nerelere harcanacaktır? Diğer taraftan Fona devredilen hazineye ait kurum, kuruluş ve hisselerin devir tarihindeki kar zarar ve borç durumu nedir?” ifadelerini kullandı.

“REFERANDUM İÇİN KULLANACAKLARINDAN ENDİŞE EDİYORUZ”

CHP’li Öztrak yaptığı açıklamada “Hükümetin önümüzdeki 3 ayda en önemli önceliği malumdur. Bu öyle büyük bir önceliktir ki, Kıbrıs gibi milli bir davadan bile önemlidir. Bunu Sayın Başbakan, Kıbrıs görüşmeleri için Cenevre’ye neden gitmediğini açıklarken basın mensuplarına açıkça ifade etti. Hükümet için Başkanlık, yani otoriter, partili, tek adam rejimine geçiş en önemli iştir. Sınırlarımızdaki yangın sürerken savunma sanayinin kasasındaki parayı da, evde kalan son gümüşleri de Hükümetin referandumdan Hayır çıkmasını önlemek için harcayacağından endişe ediyoruz” ifadelerini kullandı.

"BORÇ ÖDENMEZSE BU KURUMLAR YABANCILARIN ELİNE GEÇER"

Bir soru üzerine Varlık Fonu’na devredilen varlıkların nasıl kullanılacağını açıklayan Öztrak, bu Kurumların gelirlerinin Varlık Fonu’nda birikeceğini, ayrıca bu kurumları karşılık göstererek Fon’un borçlanabileceğini söyledi. Borçların ödenememesi halinde bu kurumların yabancıların eline geçebileceğine dikkat çeken Öztrak, Sayıştay denetimine tabi olmayan Fon’un yönetiminde borsacıların da olduğunu söyledi. “Acaba bu paralarla Borsa’da dalgalanmaları önlemek için işlem mi yapacaklar? Savunma Sanayii Destekleme Fonundan 3 milyar TL neden devredilir?” diye Öztrak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütçede gelir kısmında, vergi dışındaki normal gelirlerin altında 5 milyar TL’lik bu kuruluşlara ait gelir var. Bu da Fon’a gidiyor. Bir tarafta Hazine nakit yönetimini yapıyor, bir taraftan da Fon kuruyorsunuz o da Hazine görevi yapıyor. Ekonomide çok başlılık hakim oluyor. Ekonomideki sıkıntılara çözüm bulmak için değil yeniden borç bularak ekonomiyi götürmek, tedavi etmek için değil pansuman yapmak için alınan tedbirlerdir. 

DENETİM SORUNU

Bu Fon’un doğru dürüst bir denetimi yok. Yönetimde keyfilik giderek artıyor. Sayıştay denetimine tabi olmayan Varlık Fonu’nun ilk getirilen halinde hiçbir denetim yoktu. Plan ve Bütçe Komisyonundaki arkadaşlarımızın çabalarıyla bağımsız denetim konusu gündeme geldi. Fakat yapılacak tespitin yanında bir de müeyyide olması lazım. Buna karşın denetimi ve yaptırımı sürekli engelleyen bir iktidarla karşı karşıyayız.”

EMO TEPKİ GÖSTERDİ

Elektrik Mühendisleri Odası da (EMO) bir açıklama yaparak, 11 büyük kamu kuruluşu ve birçok arazinin Varlık Fonu`na devredilmesine tepki gösterdi. Bu ülkenin varlıklarının sahipsiz olmadığı vurgulanan açıklamada, "Kamu kaynaklarını dilediği gibi kullanmak, yandaşlara aktarımlar yapmak, kamu hisselerini ipotek ettirerek para bulmak, piyasalara kimlerin çıkar elde edeceği bilinmeyen müdahaleler ve manipülasyonlarda bulunmak anlamına gelen Varlık Fonu`na yapılan bu aktarımlar kabul edilemez" ifadeleri yer aldı.

“İKTİDAR KENDİ ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA YÖN VERECEKTİR”

EMO’nun “AKP kamu varlıklarına el koydu” başlığını taşıyan açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Bu devirler, kamu kurumlarının yönetimlerinin devredilmesinden öte aktarımlar içermektedir. Türkiye Varlık Fonu Yasası`na göre aktarılan bu kamu kurumları üzerinde iktidarın denetimsiz bir şekilde yapabileceği uygulamalar şöyle ortaya çıkmaktadır:

- Bu şirketlerdeki kamu paylarını istediği gibi satabilir.

- Bu kurumların almış oldukları sermaye piyasası araçlarını, fon katılma paylarını, kira sertifikalarını, gayrimenkul sertifikalarını, yabancı yatırım araçlarını ve her türlü yatırım araçlarını satabilir. Aynı şekilde istediği yatırım araçlarını da satın alabilir.

- Varlık Fonu`na aktarılan kuruluşların her türlü para piyasası işlemlerine de iktidar kendi çıkarları doğrultusunda yön verecektir. Kamu kuruluşlarının bütçe dengeleri değil, iktidarın parasal kaynak ihtiyacı öncelikli olarak kamu zararına uygulama kararları verilebilecektir.

-Hem ulusal hem de uluslararası piyasada her türlü ticari ve finansal işlemi yapabilecektir. İstediği projelere kaynak yaratmak adına dış proje kredisi bulabilmek için yani yurtdışından para bulmak adına bu kamu kuruluşlarını rehin, ipotek verebilecektir.

-Aktarılan kamu kurumlarının taşınmazlarını dilediği gibi satabilecektir.

Bu kadar geniş yetkilerle oluşturulan Türkiye Varlık Fonu üzerinden iktidar kamu kurumlarını kişisel ve siyasal çıkarlar doğrultusunda kullanacak, ama hiçbir şekilde denetlenemeyecektir. Fonun tüm işlemleri Sayıştay, TBMM ve Kamu İhale Kurumu denetimlerinin dışına çıkarılmıştır. Ayrıca Türkiye Varlık Fonu`nun işlemleri ve kararları KİT mevzuatı, devlet personel düzenlemeleri, Rekabet Kanunu`ndan da muaf kılınmıştır. Tüm bunlarla da yetinilmemiş, işlemlerinden her türlü vergi ve kesinti kaldırılmıştır. Yani yapılacak satışlarda alıcılara büyük vergi muafiyetleri de getirilmiştir. Denetim diye öngörülen yalnızca Başbakan`ın belirleyeceği sözde bağımsız denetimdir.”

“BU KADAR PERVASIZCA…”

“Cumhuriyet tarihimizin hiçbir döneminde böylesine büyük rant aktarım olanakları yaratan düzenlemeler TBMM`den geçmemiş, bu kadar pervasızca kamu kurumları iktidarın çiftliğine çevrilmemiştir” denilen açıklamada “İktidara bu kamu kuruluşlarının babalarının malları değil, bu ülkenin insanlarının alın terini taşıyan yılların birikimi olduğunu hatırlatıyor, iktidarın kendi çıkarları doğrultusunda bu kuruluşları kullanmaya kalkmasının en hafif deyimiyle sıkça kullandıkları ‘milli iradeye’ saygısızlık olduğunu söylüyoruz. Bu ülke, bu ülkenin varlıkları sahipsiz değildir. Sabahın bir sahibi vardır…” ifadelerine yer verildi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Önder Tsn
Önder Tsn - 4 yıl Önce

Akp ile T.C nin sonuna doğru...Osmanlının akıbeti yine tekerrür ediyor .Tarih tekerrür dur sözü gerçekleşiyor.

Murat Tur.
Murat Tur. - 4 yıl Önce

Küreselciligi iliklerine kadar yasayan hükümet degilmi 15 yıldır hala görmüyormusunuz.

Bay E
Bay E - 4 yıl Önce

Yandaş yorumcular, adam ülkeyi satsa ülke için yaptı diyeceksiniz. Devlet hazinesi, devletin değil milletindir, şindi kimin oldu?

neval kavcar
neval kavcar - 4 yıl Önce

Devlet, ekonomik olarak, bölgesel projelerle yutulmaya çalışılırken, Rusya-ABd acaba anlaştı mı diye düşüncelere gark olup çıkış ararken, batının borçlarını tahsil etmek için konuşlandırılan Osmanlı bankası personeli gibi konuşan öztrak ve CHP nin mi peşine takıldınız? “Değişimci” demek küresel politikalara piyon mu olmaktır? Ki öyle anlaşılıyor.

can
can - 4 yıl Önce

çökerken de yazılır

recep hakyemez
recep hakyemez - 4 yıl Önce

kemal dervişin nezaretinde tüm ekonomi kurumlarının yabancılara satılması içn yapılan anlaşmalar uygulanıyor

Kaan Özgür
Kaan Özgür - 4 yıl Önce

Diyorumki herkes artık bırak düşüncelerini sosyal medyada açıklamayı Hayır diyen teröröristtir deyip halkı kin ve düşmanlığa itenler devletin içine Öbeklenmiş koca bir hastalıktır.Bak burdan yazıyorum evet desekte hayır desekte birşey değişmeyecek vatanı vatansızlara bırakıp gitmekte var kalıp inadına öyle korkuyla bir köşede yaşamakta karar sizin nerde o eski vatanseverler.