Babacan'dan bomba iddia: Döviz ve altına gidiyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'dan dikkat çeken açıklamalar... Babacan 2021 veya 2022 yılında seçimin kaçınılmaz olacağını vurgulayarak "2023’e kadar Türkiye’nin ne ekonomik yapısı ne sosyolojisi, ne siyasi zemini dayanmaz açıkçası bu çok zorlama olur" ifadelerini kullandı. Babacan, bankalardan alınan ucuz kredilerle ilgili ise "Alınan o ucuz kredinin ise döviz ve altına gittiği söyleniyor" yorumunda bulundu.

banner311
Babacan'dan bomba iddia: Döviz ve altına gidiyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) ‘aktif rasyo' adımıyla ilgili Babacan daha çok kredi verilen bankanın ödüllendirildiğini, bunların da hükümetin zorlamasıyla kamu bankaları olduğunu belirterek şöyle konuştu:

* Tabii ki bankalarımızın görevi kredi vermek bununla bankalarımızı suçlayamayız ama kredilerin basiretli, hedefine uygun verilmesi lazım. Son döneme baktığımız zaman kredi artışı nereye gidiyor? Gerçekten insanlar aldıkları kredileri ne yapıyor?

* Ben emlak piyasasından tanıdığım dostlarıma, ne güzel daha çok konut satılıyor, daha çok konut kredisi kullandırılıyor diyorum… Bana diyorlar ki, ‘o kullandırılan kredilerin daha çoğu o ucuz parayı almak için' yani konutlar eş dost arasında el değiştiriyor, o ucuz kredi alınıyor.

* Alınan o ucuz kredinin ise döviz ve altına gittiği söyleniyor. Şimdi ekonominin doğal dengelerine bilinçsiz bir şekilde akıl dışı bilim dışı müdahale ederseniz arzu ettiğinizin tam dışında sonuçlar elde edersiniz. Esnafımız, sanayicimiz kredi mekanizmaları tabi ki önemli.

* Üreten herkesin uygun şartlı krediye kolay erişebilmesi çok önemli ama mekanizmaları öyle kuracaksınız ki verdiğiniz kredi gerçekten amacına uygun kullanılsın. Eğer bununla ilgili tedbirleri almazsanız krediye verdiğiniz para hemen dövize altına gider piyasa bunu çok kolay yapar.

* Hükümetin ve BDDK'nın bankaları daha fazla kredi vermeye zorlaması, bankaların basiretli tutumu konusunda maalesef bir miktar gevşemeye yol açıyor.

EVİNE DÖN ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da destek verdiği MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e ‘Evine dön' çağrısını değerlendiren Babacan şöyle konuştu:

* Bugünkü hükümet hala işleri toparlayabileceğini zannediyor ve önünde de yaklaşık 3 yıllık bir dönemin olduğunu varsayıyor bütün bu toparlama için. Benim tahminim bir süre daha, Türkiye'yi toparlayabilir miyiz diye bir arayış içinde olabilirler.

* Bir yandan da tabi siyasetin ülkeyi yönetme boyutu vardır, bir de ayak oyunları, senaryolar, tiyatrolar vardır. Açıkcası bir o tarafıyla hiç ilgilenmiyoruz Deva Partisi olarak, teşkilatlanmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz.

* Bugüne kadar 61 ilimizde kurucu heyet oluşturduk, 100'ün üzerinde ilçede ilçe başkanlarımızı görevlendirdik ve hızlı bir şekilde kendi teşkilat yapımızı oluşturuyoruz. Çalışmalarımız devam ederken de bir yandan da ülke problemlerine odaklanıyoruz.

* Dolayısıyla bizim gündemimizde ne hangi parti ne tarafa geçmiş, şu kişi çıkmış bu kişi mi olmuş yeni parti kurulacakmış kurulmayacakmış, bunlara bakmıyoruz biz şuanda kendi teşkilatlanmalarımıza ve memleketin meseleleriyle son derece meşgulü.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.