Bakan Selçuk'tan şaka gibi Asgari Ücret Açıklaması "Gelecek Yıl Anlaşacağız"

Bakan Selçuk, "Asgari ücret aslında devletin değil işveren ve işçinin anlaştığı, bizim kolaylaştırıcı olarak masada bulunduğumuz bir ücret seviyesidir " dedi.

Bakan Selçuk'tan şaka gibi Asgari Ücret Açıklaması "Gelecek Yıl Anlaşacağız"

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, perşembe günü (26 Aralık) açıklanan 2 bin 324,70 TL olarak belirlenen asgari ücrete ilişkin açıklama yaptı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri hakkında konuşan Bakan Selçuk, "Asgari ücret aslında devletin değil işveren ve işçinin anlaştığı, bizim kolaylaştırıcı olarak masada bulunduğumuz bir ücret seviyesidir " dedi.

Asgari ücret açıklanırken, “İşçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair sözümüzü bir kez daha tutmuş olduk" diyen Selçuk, 2020’nin sonunda yapılacak görüşmelerini işaret ederek, “Söz verdiler, gelecek yıl her iki tarafın anlaştığı rakamlar üzerinden konuşacağız” diye konuştu. 

Üç çocuklu bir işçi 2 bin 479 lira 21 kuruş alacak

26 Aralık'ta açıklama yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020'de geçerli olacak asgari ücreti  brüt 2 bin 943 TL, net 2 bin 324,70 TL olarak belirledi.

Bakan Selçuk, kararının oy çokluğu ile alındığını açıklamış ve "2020'de asgari ücret desteğini tüm işletmeler için 75 lira olarak sürdürmeye devam edeceğiz" demişti. Bu durumda evli ve üç çocuklu bir işçi için asgari ücret 2 bin 479 lira 21 kuruş oldu. 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, dün yaptığı açıklamada 2020 yılı için brüt net 2 bin 324 lira olarak belirlenen asgari ücretin kabul edilebilir bir tarafının olmadığını belirterek “2 bin 324 lira bizim beklentilerimizin çok altında. TÜİK’in açıkladığı bir işçinin aylık gıda harcama rakamın bile altında. Açlık sınırına yakın bir rakam. 20 milyona yakın insan bu rakamla geçiniyor. Açıklanan rakamının enflasyonun üzerinde olduğu söyleniyor. İyi de bir de sokakta insanın yaşadığı enflasyon var. Hiçbir şey vermeseler elektrik ve doğal gaza yapılan zam kadar asgari ücreti artırsalardı” dedi.

Birleşik Metal İş Sendikası Araştırma Merkezi’nin (Bisam) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verileri üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, zamlı ilk ücretini Şubat 2019 tarihinde alacak olan asgari ücretli, aldığı zam miktarının yüzde 28.7’sini gıdaya ayırabilecektir. Dolayısıyla zamdan günlük gıda harcamasına kalacak pay sadece 3.8 liraya, her bir aile ferdi için öğün başına zam ise 32 kuruşa karşılık geliyor.

Bisam’dan yapılan açıklamada, “Yapılan hesaplamaya göre asgari ücretlinin alacağı zamdan gıdaya ayırabileceği tutar 3.8 lira, fert başına ayırabileceği tutar 96 kuruş düzeyinde, her kişi için öğün başına ayırabileceği tutar da 32 kuruş düzeyinde kalıyor. Buna göre asgari ücretli aldığı zam ile her aile ferdine öğün başına ilave 2 dilim ekmek, 7 gram et, 2/3 çay bardağı süt, yarım kibrit kutusundan az beyaz peynir, 1 adet küçük boy patates, 1 kibrit kutusu kuru fasülye ya da 1 adet mandalinadan sadece birini alabilir” denildi.

YORUM EKLE