Bakan Yazıcı yeni cezaları açıkladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, "2014'te tescil ve kayıt için gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara 2 bin 240 lira ceza uygulanacak" dedi.

banner311
Bakan Yazıcı yeni cezaları açıkladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türk Ticaret Kanunu'ndaki idari para cezalarının, her yıl yeniden değerleme oranında artırıldığını belirterek, "2014'te tescil ve kayıt için gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara 2 bin 240 lira ceza uygulanacak. Ticari defterlerin açılış veya kapanış onaylarının yaptırılmaması halinde ise uygulanacak ceza 4 bin 481 liraya yükseltildi" dedi.

 

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Yazıcı, ticari hayattaki güven ve istikrarın sürdürülebilmesi için Türk Ticaret Kanunu'nda bazı fiillerin kabahat olarak tanımlandığını ve bu fiillerin işlenmesi halinde de idari para cezaları uygulanmasının öngörüldüğünü hatırlattı.

Bakan Yazıcı, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'ndaki idari para cezalarının, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca her yıl yeniden değerleme oranında artırıldığına dikkati çekerek, yeniden değerleme oranının yüzde 3,93 olarak uygulanacağını anımsattı.

Tescil ve kayıt için gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara 2 bin 156 lira idari para cezası uygulandığını ifade eden Yazıcı, gelecek sene bu cezanın 2 bin 240 lira olacağını bildirdi.

Yeni yılda tescil edilen ticaret unvanının, ticari işletmenin görülebilecek bir yerine okunaklı bir şekilde yazılmaması ve işletme adının tescil ve ilan ettirilmemesi hallerinde 2 bin 240 lira para cezası uygulanacağını belirten Yazıcı, şöyle konuştu: "Ticari defterlerin açılış veya kapanış onaylarının yaptırılmaması, defterlerin Türkçe tutulmaması, hileli envanter çıkarılması, defterlere yapılan bir kaydın önceki içeriği belirlenemeyecek şekilde çizilmesi ve değiştirilmesi ile elektronik ortamda saklanan belgelerin ibraz edilememesi durumlarında ise 4 bin 481 lira idari para cezası uygulanacak.

Öte yandan, internet sitesi kurma yükümlülüğü olan anonim şirketlerin yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarını, limited şirketlerin ise müdürleri ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarını, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin de yöneticileri ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarını, internet sitelerinde yayımlamamaları halinde de 2 bin 156 lira olan idari para cezası, 2 bin 240 lira olarak uygulanacak."

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2013, 23:42

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.