Bir çok kurum Varlık Fonu'na devredildi

Ziraat Bankası, Türksat, PTT ve Çaykur gibi devlet kurumları Türkiye Varlık Fonu'na devredildi.

Bir çok kurum Varlık Fonu'na devredildi

Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Varlık Fonu'na devredilen söz konusu şirketlerin mevcut yönetimleri ve işletme politikaları ile iş planlarının, yatırım ve büyüme stratejilerine uygun olarak devam edeceği, uluslararası finans kuruluşları da dahil olmak üzere ilgili paydaşlarla sağlanan işbirliğinin sürdürüleceği belirtildi.

Açıklamada, Türkiye Varlık Fonu'nun söz konusu şirketleri, Bakanlar Kurulunca onaylanacak Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde yöneteceği kaydedildi.

Başbakanlığa bağlı, ana faaliyet konusu fonların kurulması ve yönetimi olan, sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, yurt içinde kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek, stratejik, büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek için Türkiye Varlık Fonu ve bu fona bağlı alt fonları kurmak ve yönetmek üzere Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi kurulmuştu.

ÖZELLEŞTİRMENİN ÖNÜ AÇILIYOR

KHK ile yapılan bu hamle ile kuruluşların üzerindeki sayıştay ve parlamento etkisi kaldırılıyor özelleştirmenin önü açılıyor. 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2017, 23:06
YORUM EKLE