Deprem çantası hazırlamaya bütçeniz yeter mi? İşte deprem çantasının maaliyeti

İzmir'de meydana gelen depremden sonra deprem çantasının önemi bir kez daha ortaya çıktı.

Deprem çantası hazırlamaya bütçeniz yeter mi? İşte deprem çantasının maaliyeti

Deprem çantasının önemi artık daha iyi anlaşıldı ancak deeprem çantasının maliyeti bir kişi için ortalama 510 TL olarak hesaplandı.

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı'nın (AFAD) resmi internet sitesinde yer alan bilgilerde deprem çantasında bulunan gıdaların yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı, çabuk bozulmayan gıdalardan; konserve, kuru meyveler, tahin, pekmez, meyve suyu gibi ürünlerin bulundurulması gerektiği açıklandı. Ayrıca her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyunun çantaya konulması gerektiği de vurgulandı.

Öte yandan deprem çantası içinde bulunan malzemelerin piyasa değeri araştırıldı. Türkiye ekonomisi için yüksek maliyet gerektiren çantanın içindekiler hayati önem arz ediyor

Buna göre, bir deprem çantasında bulunması gereken malzemelerin toplamı bir kişi için ortalama olarak hesaplandı.

Çantada bulunması gereken malzemeler

Deprem çantasına giyecek olarak iç çamaşırı, çorap, yağmurluk ve iklime uygun giysilerin konulması önem arz ediyor.

Çantada bulundurulması gereken malzemeler ve fiyatları şu şekilde sıralanıyor:

-İç çamaşırı 20 TL, çorap 20 TL, yağmurluk 40 TL ve iklime uygun giysiler. 3 adet konserve gıda 15 TL, kuru meyve 20 TL, su 5 TL ve meyve suyu 5 TL.

-Sabun 5 TL, diş fırçası ve macunu 40 TL, ıslak mendil 7 TL, tuvalet kağıdı 30 TL, ilk yardım çantası 50 TL, uyku tulumu 100 TL veya battaniye 50 TL.

YORUM EKLE