Dolar 7,20'nin üzerine çıktı

Hafta başından bu yana sert bir şekilde yükselişe geçen dolar/TL kuru, bugüne de 7,20'nin üzerinde başladı ve 7,24'lük tarihi seviyelere çok yaklaştı.

banner311
Dolar 7,20'nin üzerine çıktı

Küresel piyasalar, ABD vadelileri ve Asya borsaları eşliğinde güne iyimser bir başlangıç yapıyor. Yurt içi piyasalarda ise tüm gözler dolar/TL'de yaşanan yükselişte. Haftaya 7 liranın hemen üzerinde başladıktan sonra Merkez Bankası'nın swap düzenlemesinin ardından yukarı yönlü hareketini güçlendiren dolar/TL kuru, gece  yarısı 7,20 liraya kadar tırmandı. Bu sabahki ilk işlemler ise 7,21 seviyesinin üzerinde gerçekleştiriliyor. Dolar/TL'de tüm zamanların en yüksek seviyesi 13 Ağustos 2018'de 7,24 ile görülmüştü.

Saat 08:20 itibarıyla dolar/TL'de 7,2170'ten; euro/TL'de 7,80'den işlemler geçiyor. Yurtiçi piyasalarda bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken dolar/TL kurundaki hareketler izlenecek.

Asya borsalarında karışık görünüm

Asya borsaları Çin'de ihracatın şaşırtıcı bir şekilde yükseliş kaydetmesinin ardından kayıplarını geri alırken, Çin borsaları kayıplarının bir kısmını geri aldı. Japonya borsaları ise uzun tatilden yatay bir şekilde döndü. 


ABD borsaları dün ekside kapanırken ABD vadelileri bu sabah saatlerinde  yüzde 1'e yaklaşan artılar göze çarpıyor.

ABD'de Çin'e yönelik virüs eleştirileri sürüyor

ABD, virüs salgınına erken müdahale konusunda eleştirdiği Beijing'e karşı cezai eylemleri değerlendirirken, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün Çin'e yönelik sert eleştirisini tekrarladı.

ABD Başkan Donald Trump dün yaptığı açıklamada, Çin'in, koronavirüs küresel olarak yayılmadan önce Ocak ayında imzaladığı Birinci Aşama ticaret anlaşması kapsamında yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini yakından izlediğini söyledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.