Dolar, enflasyon sonrası yükselişte

Doların güç kaybı sürüyor. Güne 6,70 seviyesinden başlayan dolar/TL mayıs enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi sonrası 6,72 seviyelerine doğru yükseldi. Petrol ise 3 ayın zirvesine çıktı.

banner311
Dolar, enflasyon sonrası yükselişte

Küresel piyasalar, bu haftanın üçüncü gününe de iyimser bir havayla başlıyor. New York borsalarındaki dünkü alıcılı kapanışın ardından ABD vadelileri de bu sabah artıda. ABD'deki pozitif seyrin etkilediği Asya'nın tamamında yeşil ekranlar görülüyor. Asya'daki yükselişlerde Güney Kore'de açıklanan teşvik paketi ve Çin'de hizmet PMI'nın beklentilerin üzerinde gelmesi etkili oluyor. Güney Kore KOSPI Endeksi, yüzde 2,5'luk artışla başı çekiyor. 

Yurt içinde ise günün en önemli verisi olan enflasyon, mayıs ayında sürpriz yaptı ve beklentilerin üzerinde geldi. Piyasalarda yüzde 0,90 civarı artış beklenirken mayıs ayı enflasyonu yüzde 1,36 olarak açıklandı.

ENFLASYON SONRASI YÜKSELİŞ

Küresel piyasalarda değer kaybını sürdüren dolar, Türk Lirası karşısında da güç kaybediyor. Bu hareket bugünkü sürpriz enflasyon verisi sonrası yerini sınırlı yükselişe bıraktı. 7,27'lerdeki zirveden yüzde 7,5 kadar aşağı gelen dolar/TL kuru, dün gece 6,70'in de altını gördükten sonra bu sabah saatlerinde 6,70 seviyelerinde başlamıştı. Enflasyon verisi sonrası dolar/TL, 6,72 seviyelerinin üzerine çıktı. Euro/TL 7,53 düzeyinde. 

Dünya borsalarındaki iyimserliğe paralel olarak Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,77 artışla 108.926.20 puana yükseldi.

ÜÇ AYIN ZİRVESİNDE

Brent petrol aylar sonra tekrar 40 doların üzerinde. Petrol piyasalarında, OPEC toplantısıyla ilgili kısıntının uzatılması konusunda 1 ay için tüm ülkelerin anlaştığı iddiaları ve ABD'deki petrol stoklarındaki düşüş fiyatları yukarı çekiyor. 

Brent petrolün varili, 40,42 dolar seviyesine kadar yükselişi ardından şu sıralarda düne göre 0,48 dolar artışla 40,05 dolar işlem görüyor. ABD ham petrolünün varili de düne göre 79 cent artışla 37,60 dolar/varil seviyesinde.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.