Dolar kurunda bir tarihi zirve daha!

Dolar kurunda bir tarihi zirve daha yaşandı.

Dolar kurunda bir tarihi zirve daha!

Dolar/TL kuru 9,06 seviyesi tarihin en yüksek seviyesini görmesi dikkatlerden kaçmadı.

Dolar geçtiğimiz gün AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından 9 lirayı aşmıştı.

Yeni haftayla birlikte yükselişini hızlandıran Dolar, 9 liranın üzerine çıktı.

Hafta başından beri rekor üstüne rekor kıran kur, 9,06 lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

GÜNCEL KURLAR

Kur saat 14.45 itibarıyla 9,06 ile rekor seviyeden işlem görmeye devam ediyor. Aynı dakikalarda euro 10,48'den, sterlin ise 12,34'ten işlem görüyor.

NE OLMUŞTU?

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından rekor seviyelerine yükselen dolar/TL, önceki akşam saatlerinde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye açıklaması sonrası bir rekor daha kırarak uluslararası piyasada 9 TL’yi aşmıştı.

Böylece önceki güne 8,9694 liradan başlayan dolar, Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından rekor seviye ulaşmıştı.

Önceki akşam saatlerinde Kabine toplantısı sonrası konuşan Erdoğan’ın Suriye ile ilgili sözleri sonrasında ise dolar, uluslararası piyasada 9.0152 seviyesine gelmişti. Euro/TL ise 10,4211 seviyelerinde işlem görmüştü.

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ

Pazartesi günü yeni haftanın ilk işlem gününe sakin başlayan dolar, gün içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun Meclis Plan Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumun ardından yükselişe geçti.

Kavcıoğlu, TL'deki değer kaybının sadece alınan faiz indiriminden kaynaklandığını düşünmenin doğru olmayacağını dile getirdi. Kavcıoğlu "Sürpriz bir indirim yapmadığımızı çok net söyleyebiliriz. Ağustos-eylül gibi faiz indirme yol haritamızı belirtmiştik.

Merkez Bankası’nın görevlerini ihmal etmesi ya da bunun dışında karar alması söz konusu değil" açıklamasını yaptı.

Toplantının ardından dolar/TL kuru kademeli yükselişine devam etti. Dolar daha sonra piyasaların kapalı olduğu akşam saatlerinde yükselişe geçerek 9 lirayı aştı ve tarihi zirvesini 9,0185 seviyesine taşıdı.

Doların yükselerek tarihi zirvesini aşmasında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'ye yönelik açıklamaları da etkili oldu.

Erdoğan önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Suriye'ye ilişkin "Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde polislerimize yönelik son saldırı ve topraklarımızı hedef alan tacizler artık bardağı taşırmıştır.

Suriye'den ülkemize yönelik terör saldırılarının kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır.

Buralardan kaynaklanan tehditleri, ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkanlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız" açıklamalarının ardından yükselerek 9 lirayı aşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 16:01
YORUM EKLE