Dolar ve Euro'da son durum (05/03/2021)

Dolar kuru Powell'in ABD 10 yıllık tahvillerin yükselişinden herhangi bir endişe belirtmemesiyle bugüne 7.50'nin üstünde başladı.

Dolar ve Euro'da son durum (05/03/2021)

 Powell, mevcut para politikasının devam edeceğini ve ABD tahvillerindeki hareketliliğin faizlerin yükselmesine sebep olmayacağını belirtti.

Dolar kuru Powell'in ABD 10 yıllık tahvillerin yükselişinden herhangi bir endişe belirtmemesiyle bugüne 7.50'nin üstünde başladı. Powell, mevcut para politikasının devam edeceğini ve ABD tahvillerindeki hareketliliğin faizlerin yükselmesine sebep olmayacağını belirtti. Powell, faiz artırımlarının işsizliği yükselttiğini bu yüzden bu yönde adım atılmayacağını belirtti. Powell, 10 yıllık tahvillerdeki yükselişlerin dikkat çekici olduğunu söylemekle yetindi. 

Bu açıklamaların ardından doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü gösteren DXY endeksi 91.7 seviyesine yükseldi. 10 yıllık tahvil faizleri ise hafta başında yüzde 1.395 seviyesindeyken açıklamalar sonrasında 1,573 seviyesine yükseldi. Bu hareketler gelişmekte olan para birimlerini sert vuruyor. Türk lirası da etkilenenlerden. 1 aylık süreçte 6.92 seviyesinden 7.52 seviyesine kadar çıktı. 

Bugün içerde hazine nakit dengesi açıklanacak. 

Euro ise bugüne 8,9975 seviyesinden başladı. 

YORUM EKLE