ekonomide ciddi bir resesyon riski

ekonomide ciddi bir resesyon riski

ekonomide ciddi bir resesyon riski

2014 yılında ekonomide resesyon riski

 

 

"Fama"

 

Nobelli ekonomistlerden Eugene Fama, colduğun 2014’te küresel ekonomide ciddi bir resesyon riski u söyledi.

Bu yıl Nobel Ekonomi Ödülü’nü alan üç ekonomisten biri olan ABD’li ekonomist Eugene Fama, hem ABD hem de Avrupa’daki ülkelerin yüksek kamu borçlarının küresel ekonomi için ciddi bir resesyon riski yarattığına dikkat çekti.

Nobel Ödülü’nün kendisine resmi olarak sunulması için İsviçre’de düzenlenen bir etkinlikte konuşan Fama, “Hem ABD hem de Avrupalı ülkeler önümüzdeki dönemde yatırımcılar arasındaki güvenlerini kaybedip, piyasadan hiçbir şekilde borçlanamaz hale gelebilir” dedi. Fama, “Bu şekilde bir resesyon olursa, bu dünyanın her noktasından hissedilir” dedi. Modern finansın babası olarak tanınan Fama, bu yıl Nobel Ekonomi Ödülünü Robert Shiller ve Lars Peter Hansen ile ortak yaptıkları varlık balonları araştırmalarıyla almıştı.

ABD’DE İSTİHDAM PİYASASININ HALİ İÇLER AÇISI

Fama, geçen Cuma açıklanan ABD tarımdışı istihdam verisinin kendisini rahatlatmadığını da ifade etti. Nobelli ekonomist, “ABD’de istihdam piyasası içler açısı. İşsizliğin Kasım ayında yüzde 7’ye düşmesinin tek nedeni insanların artık iş aramaktan vazgeçmeleri” diye konuştu. ABD’de Kasım ayı tarımdışı istihdam oranı yüzde 7 oldu.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2013, 17:26
YORUM EKLE