Emekliye vergi yok!

Evi, arsası olanlar dikkat. Emlak Vergisi'nin ilk taksidini ödemek için süre daralıyor. Gecikme faiziyle vergi ödemek istemeyenler elini çabuk tutsun. Emekli ve işsizler ise tek konutu varsa vergi ödemiyor.Kaynak: Emekliye vergi yok!

banner311
Emekliye vergi yok!

Müracaat belediyelere Kanuna göre; Emlak Vergisi arazi, arsa ve binalar için ödeniyor. 

Bu tür taşınmazı olan kişiler Emlak Vergisi ödemekle yükümlü. 
 
Emlak Vergisi ödeyecek kişilerin gayrimenkulün bulunduğu belediyelerin emlak servislerine müracaat edip bildirimde bulunmaları gerekiyor. 
 
Emlak bildirim formları belediyelerden temin edilebiliyor. Bildirim için tapu fotokopisi, binalar için yapı kullanma izin fotokopisi ile kimlik ve adres bilgileri gerekiyor. 
 
Peşin ya da iki taksit Bildirimi yapüan gayrimenkullerle ilgili vergi ödemeleri peşin olduğu gibi iki ayrı taksit halinde ödenebiliyor. 
 
Genelde taksit seçeneği tercih ediliyor. 2016 yılına ilişkin Emlak Vergisi'nin ilk taksidi Mart-Nisan-Mayıs aylarında ödeniyor. 
 
Yani 31 Mayıs'a kadar süre var. Verginin ikinci taksidi ise Kasım ayı içinde ödenmek zorunda. Emlak vergisinin zamanında ödemeyen mükellef geciken taksit için her ay gecikme cezası ödüyor. 

Ödeme için üç yol

Gecikme faizi her ay yüzde 1.40 olarak uygulanıyor. Arsa, arazi, mesken ve işyerine ait vergiler asgari rayiç değerleri üzerinden hesaplanıyor. Ödemeler belediyelerin gişelerinde yapüabildiği gibi internet (e-belediye) sistemi üzerinden de kredi kartıyla yapılabilir.

Ayrıca isteyenler PTT aracılığı ile vergi borcunu ödeyebiliyor. 

 
KİMLER ÖDEMEYECEK? 
 
Hiçbir geliri olmayanlar, işsizler, ev hanımları, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimleri, 'SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'ndan aldıkları aylıkla geçinenler ile bu kişilerin dul, yetimleri Emlak Vergisi ödemiyor. 
 
Bu imkandan faydalanmak için evin brüt alanının 200 metrekareyi aşmaması ve sadece 'bir' konutun olması gerekiyor. Arsası, iki veya üzeri konutu olanlar, tek konutunu işyeri olarak kiraya verenler vergi ödüyor. 
 
Sıfır oranlı Emlak Vergisi için evde oturmak gerekmiyor.  Vergi ödememek için belediyeye başvuru şart. 
 
2016'da ev aldıysanız... 
 
Emlak Vergisi Kanunu'nun 5'inci maddesine göre; yeni inşa edilen binalardan ev alanlarda, evi aldığı tarihi izleyen 5 yıl boyunca evin Emlak Vergisi değerinin dörtte biri (yüzde 25'i), beş yıl süreyle vergiden muaf tutuluyor. Beş yıllık süre, iskanın alındığı ve müteahhit tarafından faturanın kesildiği tarihten itibaren başlıyor. 2016'da satılan evin Emlak Vergisi'ni satıcı öder.Alıcı ilk yıl vergi ödemez.
 
Ödeme 2017'de başlar.  Bildirim şart 2016 yılı içinde yeni ev alanların yü bitmeden önce bağlı oldukları belediyelere tapularıyla müracaat ederek Emlak Vergisi bildiriminde bulunması gerekiyor, tik yıl vergi ödenmemesine rağmen süresinde, bildirimde bulunmayanlar vergi cezası ve gecikme faizi ödüyor. Bildirimde kişisel bilgi ve gayrimenkulle ilgili özet bilgiler (ada, parsel, pafta gibi) yer alıyor. Belediye bu bilgilere dayanarak vergi hesaplıyor.  

 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 14:37

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.