Esnaf hükümete seslendi: Ölmek de batmak da istemiyoruz

Yeni koronavirüs tedbirleri ile birlikte yaşadıkları zorluklar artan esnaflar, İstanbul Kadıköy'den hükümete seslendi

banner311
Esnaf hükümete seslendi: Ölmek de batmak da istemiyoruz

Koronavirüs vaka sayılarının artmasıyla alınan tedbirler doğrultusunda restoran, lokanta, bar, cafe ve pastane gibi işyerlerinin kapatılarak sadece gel - al ve paket servise geçilmesi esnafları ekonomik açıdan zorlamaya devam ediyor.

Tedbirler alınırken esnaflara herhangi bir yardım paketi sunulmamasına Kadıköy Esnaf Dayanışması'ndan da tepki geldi.

Süreyya Operası önünde toplanan Kadıköy esnafı, yetkilileri tedbir alırken ekonomiyi de göz önünde bulundurmaya çağırdı. 100’ü aşkın esnaf, “Ölmek de batmak da istemiyoruz." diyerek açıklama yaptı. 

Esnafların açıkladığı talepler şöyle:

-Kira ödemeleri durdurulmalıdır. Sadece dükkan değil nakdi ücret desteği alan herkesin ev kirası ödemeleri de durdurulmalıdır. Mecliste pandemi sürecinde kira bedellerinin indirilmesine dair yasal düzenleme yapılmalıdır.

-Stopaj vergileri iptal edilmelidir

-Pandemi dönemi boyunca ortaya çıkan bütün vergiler silimelidir.

-Elektrik, su, doğalgaz gibi faturalardaki vergiler kaldırılmalıdır.

-Esnafa sıfır faiz ile bir yıl ödemesiz gider karşılama kredisi verilmelidir.

-Çek ödemlerinin ötelenmesine dair yasal düzenleme yapılmalıdır.

"DERDİMİZ YÜZ BİNLERCE İNSANIN AÇLIĞA TERK EDİLMESİ"

Esnaflar adına açıklama yapan Ekin Can Alıcı,"2020 yılının ilk ayları itibariyle başlayan ve tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkileyen pandemi sürecinin ikinci dalgası yakıcı bir biçimde kendisini hissettirmektedir. Vaka ve ölüm rakamlarındaki artış nedeniyle bir takım kısıtlamalara başvurulması elbette kaçınılmaz olmuştur.  Fakat uygulamaya konulan kısıtlamaların neticesinde iş yerlerinin kapanacağı ve büyük bir kesimin işsiz kalacağı sonucunu doğurmuştur. Kısıtlamalar olmalı, tedbir alınmalı fakat bu uygulamaların neticelerinden etkilenecek kesimlerin her türlü ekonomik koşulları da düşünülmelidir. Sadece kısıtlama ve tedbirleri yaptım oldu demek doğru değildir. Bunların neticelerinin ne olacağı kim ya da kimlerin ne şekilde etkileneceğinin de irdelenip buna dair çözümler de geliştirilmelidir. Kısıtlama ve de tedbirler sonrası bizler burada bu açıklamaları yapmak durumunda kalmamalıydık. Buradayız çünkü yapılanlar eksiktir. Ortak aklın neticesi değildir. Yıllarca vergilerini vermiş esnafların hayatta kalması imkansızlaşmış çalışanlar yoksulluğa ve açlığa itilmiştir. Devletin pandeminin yayılmasına karşı alacağı önlemler sadece temas kanallarının kapatılması değil aynı zamanda temas kanallarında çalışan ve işletenlerinde asgari yaşam standartlarını temin etmektir. Çalışmadığımız dönemlerin faturaları, vergileri, kiraları çığ gibi büyümektedir. İtiraz ettiğimiz noktanın altını özellikle çizmek istiyoruz. Bizim derdimiz alınan tedbirler yada kapatma kararları değil, derdimiz yüz binlerce insanın çalıştığı, bir o kadar da ailesi olan bir bütünün biz kapattık oldu anlayışıyla açlığa terk edilmesinedir. Virüs illetinden kurtulmak istiyoruz. Bu virüs yüzünden ölmek istemiyoruz. Devlet bize bir yol göstermelidir. Yapılan nakdi ücret destekleri çalışanlara yetmemekte, bizlere verilen ise bırakın 1 ayı 15 günlük kapalı dükkan giderlerini bile karşılamamaktadır. Neredeyse 1 yıla yaklaşmış bu sürecte dayanma gücümüz artık kalmamıştır. Ciddi bir işsizlik ordusu büyümesi şayet tedbir alınmaz ise kaçınılmaz olacaktır. Bu tablonun tersine döndürülmesi mümkündür. Tekrar ediyoruz ölmek de batmak da istemiyoruz'' diye konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.