Eti Matik Deterjan Mutlaka Kullanalım

NEDEN ETİ MATİK BOR TEMİZLİK ÜRÜNÜ KULLANILMALI ?Eti Matik Bor Temizlik Ürünü kimyasal katkı maddesi (petrol türevleri, fosfat, dolgu maddeleri,…vs) içermemesi, doğal bir temizlik ürünü olması sebebiyle doğaya ve canlılara dost bir üründür.

Eti Matik Deterjan Mutlaka Kullanalım

 Eti Bor Matik Deterjan Renklilerde ve Beyazlarda Mükemmel Temizlik Sağlar.

Çamaşırlarınızın Daha Hijyenik ve Yumuşak olmasını Sağlar.

Çamaşırlarınıza Düşük Sıcaklıkta Bile Mükemmel Temizlik Sağlar.

Ön Yıkamasız Çamaşırlarınızdaki Lekeleri Çıkarmaya Yardımcı Olur.

Çamaşırlarınızda Kalıntı Bırakmaz.

Fosfat İçermez.

Kireç Çözücü Özelliği İle Makineniz İçin Uzun Ömür Sağlar.

Eti Matik Deterjan Çevre Dostudur.Ürün Ambalajlarında Kullanılan Malzeme Tamamen Geri Dönüştürülebilir Özelliktedir.Baskıda Kullanılan Mürekkep Ağır Metal İçermez.

Dünyanın en önemli madenleri arasında gösterilen bor elementinden Türkiye’de deterjan üretildi. Eti Maden İşletmeleri’nin geliştirdiği ve yüzde 80 bordan oluşan ürün “Eti Matik” markasıyla piyasaya sunuldu. “Milli deterjan” Eti Matik, 9,95 lira ile 12,99 lira arası fiyatla, ortalama deterjan fiyatından 3’te bir daha ucuz.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından Ar-Ge çalışmaları yapılan borlu deterjan “Eti Matik” i, daha önce deneme amacı ile kullanan Kırka Bor İşletme Müdürlüğüçalışanlarından tam not almıştı.

Dünyadaki bor rezervlerinin yüzde 72’sine sahip olan Türkiye, bu değerli madenin temizleme ve beyazlatma sanayisinde mamul madde olarak kullanımı konusundaki çalışmalarını hızla sürdürüyor. Türkiye’de rezerv açısından en çok bor tinkal yataklarının bulunduğu Kırka ilçesi, seri üretime başlanması ile işletme bünyesinde bir tesise kavuşmanın umudunu da yaşıyor.

Dünyanın en önemli madenleri arasında gösterilen bor madeninin, stratejik olması nedeniyle sektörde tek üretme yetkisi olan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü; üretimin yanı sıra yeni kullanım alanları için Ar-Ge çalışmalarına hızla devam ediyor. İşletme, bor karışımlı çimentodan sonra şimdi de, temizlikte çığır açacağı düşünülen yeni deterjan ürünü Bormatik’i piyasaya sürdü. İlk etapta test ürünleri, 3 kiloluk paketler halindeişletmelerde bulunan personele ücretsiz olarak dağıtılmıştı. Buradan gelecen sonuçlar neticesinde son çalışmalar yapıldı ve bor katkılı temizlik maddesi halkın tüketimine sunuldu.

ÜLKEYE BÜYÜK EKONOMİK KATKI SAĞLAYACAK

Piyasada mevcut deterjanların çoğunlukla mamul veya yarı mamul olarak Türkiye’ye getirilmesi ve ham madde bağımlığı açısından yurt dışına bağlılık, bor madeninden üretilecek deterjanın önemini ortaya koyuyor. Üretilen deterjanın yüzde 80’inde bor madeni, yüzde 20’sinde ise sabun katkılı malzeme kullanıldığı belirtildi. Yüzde 100 yerli olması beklenen Bormatik için Ankara’da sürdürülen Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra Sağlık Bakanlığı’ndan onayı, lisans ve patent alındığı bildirildi. Toz deterjan üretiminin ardından yine bor madeni kullanılarak sıvı ve bulaşık deterjanı üretiminin de planlandığı belirtiliyor.

Deneme üretimi yapılarak işletme personeline verilen, renkli ve beyaz çamaşırlarda da kullanılabilen toz deterjanın, 3 aylık kullanımında olumlu sonuç alındığı belirtiliyor. Yeni ürünün, fiyat açısından piyasadaki mevcut deterjanlardan daha avantajlı olduğu ifade ediliyor. Seri üretimin yıllık 250 bin ton olarak düşünüldüğü ve üretim için Eti Maden İşletmeleri Kırka Bor İşletme Müdürlüğü bünyesinde bir tesis kurulabileceği belirtiliyor. Çeşitli deterjan üretimi ile Türkiye’nin yüzde 90 ham madde olarak ihraç ettiği bor madenininülkede mamul maddi olarak kullanılarak önemli bir ekonomik gelir sağlayabileceği da ifade ediliyor.

BOR MADENİNİN TEMİZLEME VE BEYAZLATMA SANAYİSİNDE KULLANIMI

Sabun ve deterjanlara mikrop öldürücü (jermisit) ve su yumuşatıcı etkisi nedeniyleyüzde 10 boraks dekahidrat ve beyazlatıcı etkisini artırmak için toz deterjanlara yüzde 10-20 oranında sodyum perborat katılmaktadır. Çamaşır yıkamada kullanılan deterjanlara katılan sodyum perborat aktif bir oksijen kaynağı olduğundan, etkili bir ağartıcıdır. Perboratların çamaşır yıkamada klorlu temizleyicilerin yerini alması sıcak veya soğuk su kullanımına bağlıdır. Çünkü perboratlar ancak 55 derecenin üstünde aktif hale geçerler. Ancak, ABD’de kullanılan aktivatör kullanımı ile bu sorun giderilmeye çalışılmıştır. 1997 yılı deterjan sanayisindeki bor tüketimi; Batı Avrupa’da 242 bin ton ve Kuzey Amerika’da ise 21 bin tondur. Batı Avrupa’da tüketilen borun yüzde 35’i, Doğu Avrupa’da ise yüzde 5’i deterjan sanayisinde kullanılmaktadır. Dünya perborat talebinin yüzde 86’sı Batı Avrupa tarafından tüketilmektedir.

NEDEN ETİ MATİK BOR TEMİZLİK ÜRÜNÜ KULLANILMALI ?

Boratlar, birçok farklı şekillerde çamaşır deterjanları, ev veya endüstriyel tipi temizleyiciler ile kişisel bakım ürünleri imalatında kullanılır. Bu uygulamalarda, boratlar; leke çıkarma işlemini kolaylaştırma ve ağartma, enzimleri stabilize etme, alkali tamponlama sağlama, suyu yumuşatma ve sürfaktan olarak kullanılan malzemenin performansı artırmak gibi hizmetler vermektedir. Aynı zamanda kişisel bakım ürünlerinde bakteri ve mantarların kontrol edilmesine yardımcı olurlar.

Yeni çalışmalarda, çamaşır ve sabunlarda temizleme etkisini artırmak, kirin yüzeye yeniden yapışmasını azaltmak, daha parlak ve daha temiz giysiler için boratlar göstermektedir. Boratlar her ne kadar uzun yıllarsabun ve çamaşır tozuna dahil edilmişlerse de potansiyelleri tam olarak anlaşılamamıştır.

Eti Matik Bor Temizlik Ürünü kimyasal katkı maddesi (petrol türevleri, fosfat, dolgu maddeleri,…vs) içermemesi, doğal bir temizlik ürünü olması sebebiyle doğaya ve canlılara dost bir üründür.

ETİ MATİK BOR TEMİZLİK ÜRÜNÜNÜN ÖZELLİKLERİ

Doğal bir temizlik ürünüdür

Fosfat içermez

Petrol türevi katkı maddeleri içermez

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2017, 14:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
isacotur
isacotur - 3 yıl Önce

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/eti-bormatik-deterjan-yorumlari.html

Hasan alallawi
Hasan alallawi - 3 yıl Önce

20 ton