İnşaat sektörü çöküşte

Son iki yılda demir fiyatları yüzde 150 oranında arttı. buna ilave olarak sektördeki birçok önemli malzemeye de son 1 yılda yüzde 70 civarında zam geldi.

İnşaat sektörü çöküşte

Son iki yılda demir fiyatları yüzde 150 oranında arttı. buna ilave olarak sektördeki birçok önemli malzemeye de son 1 yılda yüzde 70 civarında zam geldi.

Milli Gazete’nin haberine göre geçen seneden itibaren dile getirilen sıkıntılar, inşaat sektörünü durma noktasına getirirken, sektör için kriz sinyalleri de vermeye başladı. demir fiyatlarında son bir yılda görülen yüzde 70 artış neticesinde sektör resmen durma noktasına geldi.

Son iki yılda demir fiyatlarındaki artışlar yüzde 150’yi bulurken; Türkiye’nin dünya demir-çelik üretiminde ilk 8 ülkeden birisi olması durumu daha da vahim kılıyor. 2016’nın başında bin 180 lira, 2017’nin başında ise bin 600 lira olan inşaat demirinin kilogramı, bugün 2 bin 900 liraya dayandı. Bütün bunlara, haddinden fazla arz edilen konutlar, fırlayan fiyatlar ve duraksayan konut talebi de eklenince, inşaat sektörü için “bıçağın kemiğe dayanması” da kaçınılmaz oldu.

“BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR”

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, geçen yılın başından itibaren başta inşaat çeliği olmak üzere sektörün kullandığı birçok önemli malzemeye yüzde 70 civarında zam geldiğine işaret ederek, “Bu durum satışlar açısından da durağan olan inşaat sektörünü adeta bitme noktasına getirmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

İnşaat sektörünün problemlerinin çözülmesini isteyen Tellioğlu, şunları kaydetti:

“Konfederasyonumuza bağlı alt derneklerimize üye olan veya olmayan binlerce müteahhidimizin sokağa dökülmemesi ve her geçen gün daha da artan iş bırakma ve grev çağrısı baskısının üzerimizden kaldırılması açısından demir-çelikteki fiyat artışları bir an önce durdurulmalı, fiyatlar olması gereken yere çekilmelidir. bu konu rekabet kurulu tarafından ayrıca incelenmeli, sektörde herhangi bir kartelleşme olup olmadığı gözden geçirilmelidir. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Hükümetimizin bu konu ile etraflıca ilgilenmesini ve tarafları dinlemesini yüksek sesle istirham ediyoruz ve acil çözüm bekliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER