İşte yeni motorin fiyatı

Motorin fiyatlarına bu gece yarısında itibaren zam bekleniyor.

İşte yeni motorin fiyatı

Ancak zam miktarı indirime uğradı. 16 kuruş gelmesi beklenen zammın 9 kuruş geleceği ve bunun 7 kuruşu pompaya yansıtılacak.

Akaryakıt sektöründe gözler dolar kuru ve ürün fiyatlarına çevrilmiş durumda. Bu gece yarısından itibaren motorine zam gelmesi bekleniyor. Ancak Barış Pınarı Harekâtı’na, 120 saat süreyle ara verilmesiyle doların ateşinin düşmesi, motorin fiyatında beklenen artışı da yarıya yakın azalttı. 16 kuruş gelmesi beklenen zammın 9 kuruş geleceği ve bunun 7 kuruşu pompaya yansıtılacak.

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre uluslararası piyasalarda motorin, geçen haftayı yukarı yönlü bir hareketle kapattı. Motorinin ton fiyatı, 590 dolardan 595 dolara çıktı. Brent petrolde, çok ciddi bir oynaklık yaşanmadı. Brent petrol, 60 doların altında seyretti. Petrol, 58 doları da gördü. Dolar kuru, Türkiye’nin, başlattığı Barış Pınarı Harekatı'yla geçen hafta sert yükseldi ve kur, 5 TL 93 kuruşu gördü.

MOTORİNE "İNDİRİMLİ" ZAM GELİYOR!

Yaşanan bu gelişmeler ile birlikte motorin fiyatına 16 kuruşluk bir artış hesaplanırken, Barış Pınarı Harekatı’na 120 saat ara verileceği açıklandı. Bu açıklamayla birlikte kur gevşedi ve 5 TL 80 kuruşun altına indi. Kurun düşüşü ile birlikte motorinde, hesaplanan zam ihtiyacı 16 kuruştan, 9 kuruşa kadar geriledi. Bugün gece yarısından itibaren geçerli olması beklenen 9 kuruşluk zammın 7 kuruşun pompaya yansıtılması, 2 kuruşun da “eşel mobil” kapsamında ÖTV’den karşılanması bekleniyor.

Peki, benzinde bir artış söz konusu mu? Uzmanlar, benzinde, bu hafta içinde “olağanüstü” bir gelişme yaşanmazsa bir değişiklik öngörmediklerini kaydetti.

İŞTE YENİ MOTORİN FİYATLARI

Motorine gelmesi beklenen 9 kuruşluk zammın ardından İstanbul'da ortalama 6,44 liradan satılan motorinin fiyatı 6,51 liraya çıkacak. Ankara ve İzmir'de ise ortalama 6,51 liradan satılan motorinin litre fiyatı bu gece yarısından itibaren 6,58 liraya yükselecek.

YORUM EKLE