Kürtçe Ticaret Geliyor! Sonunda Bu Da Oldu

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, ticari işlemlerde yerel dillerin kullanılabilmesi için başvuruda bulundu.

Kürtçe Ticaret Geliyor! Sonunda Bu Da Oldu

KDGM'nin önerdiği ticari işlemlerde yerel dillere izin verilmesi kabul görürse tüm işletmeler yerel dilleri kullanabilecek. Böylece bankalar vatandaşlarla sözleşmelerini, şirketler devletle yazışmalarını Kürtçe yapabilecek, kayıtlar Kürtçe tutabilecek.

"TİCARİ İŞLETMELER YEREL DİL KULLANABİLSİN"

Türkiye'nin demokratikleşme sahası genişlerken vatandaşlara kendi dillerinde daha rahat hareket alanları açılmaya devam ediyor. Özellikle Demokratikleşme Paketi'yle getirilen yenilikler bir bir hayata geçirilirken, Star'ın haberine göre, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'ndan (KDGM) sürdürülen çözüm sürecine ilişkin başka bir öneri daha gündeme getirildi. KDGM hükümete, ticari işletmelerde yerel dillerin kullanılmasına izin verilmesini önerdi.

YAZIŞMALAR KÜRTÇE YAPILABİLECEK

Böylece ticari işletmeler yazışmalarını Kürtçe yapabilecek. Müsteşarlık tarafından hazırlanan raporda, Kürt sorunun çözümü için tavsiye edilen öneriler listesi yer aldı. Buna göre yapılacak yasal düzenlemeye de değinildi ve Kürtçe'nin yazışma, sözleşme ve şirket defterlerinde kullanılabilmesi için İktisadi Müesseselerde Mecburi Türkçe Kullanılması Hakkında Kanun'un 1. maddesi değiştirilmesi tavsiye edildi.

BANKA YAZIŞMALARI DA DAHİL

KGDM tarafından yapılan teklife göre, bankalar ve diğer tüm ticari kurumların Türkçe dışındaki yerel dilleri kullanabilmesinin önünün açılması öngörülüyor. Hükümetin, kendisine sunulan teklifi Meclis'ten geçirmesi durumunda bankalarla vatandaş arasındaki tüm işlemler Kürtçe yapılabilecek

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2013, 12:32
YORUM EKLE