Merkez Bankası faiz kararını açıkladı, dolar fırladı!

Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklandı. Açıklama sonrasında doların fırladığı görüldü.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı, dolar fırladı!

Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) faizi yüzde 16'ya indirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 16'ya düşürdü.

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARININ ARDINDAN DOLAR FIRLADI!

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından dolar 9,45'e fırladı.

Bu hafta başında 9,37 ile rekor kıran dolar kuru dün küresel piyasalarda doların gerilemesi ve gelen satışlarla 9,20'ye gerilemişti. Bugün PPK öncesi 9,27 seviyelerinde olan dolar Merkez Bankası'nın faiz kararını ardından 9,45'e fırladı.

MERKEZ BANKASI KAVCIOĞLU DÖNEMİNDE HANGİ KARARLARI ALDI?

20 Mart 2021'de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Naci Ağbal'ın yerine atanan Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlığındaki ilk 5 toplantıda faizler sabit tutulurken Eylül ayında indirilmişti. Bu ayki toplantıda ise piyasaların çoğunluğu 50 baz puan ila 100 baz puan aralığında faiz indirimi bekliyordu. Fakat enflasyon ve kurdaki yükselişin faiz indirimi alanı yaratmadığı, yapılacak indirimle beraber daha fazla yükseliş olacağı düşüncesiyle bu ay faizlerin sabit tutulması gerektiği de düşünülüyordu. Bu düşünceye karşın en düşük olasılık ise faizlerin sabit tutulması yönündeydi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2021, 14:20
YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344