Milyarlarca dolar ödeyerek aldı.

Avrupa’daki ekonomik krizden en çok etkilenen firmalardan biri olan Carrefour krizden çıkmak için son hamlesini Avrupa’nın en büyük AVM zincirlerinden olan Klepierre’i satın alarak yaptı. Firmanın yüzde 42 hissesini alan Klepierre bunun için 2.75 milyar dolar ödedi.

Milyarlarca dolar ödeyerek aldı.

Fransız süpermarket Carrefour Fransa, İspanya ve İtalya’da 127 alışveriş merkezi olan Klepierre AVM zincirini 2.75 milyar dolara satın aldı. Piyasa uzmanlarının yaptığı analize göre Carrefour bu yatırımı ile şirketini eski güçlü günlerine döndürmeyi amaçlıyor. Şirket aynı zamanda önümüzdeki üç yıl içinde Fransa’daki 220 süpermarketinden 150’sunu yenileyecek. Avrupa’nın en büyük perakende satıcısı olan Carrefour’un Klepierre mağazalarına 700 milyon Euro yatırım yapması da firmanın planları arasında.

2014 YILININ SONUNDA TAMAMLANACAK

Carrefour 2.75 milyar vererek Klepierre’in en büyük hissedarı oldu. Fakat şirket sadece AVM zincirinin yüzde 42’sine sahip. Geri kalan hisseler ise bireysel yatırımcılara ait. Klepierre resmi olarak 2014 yılının yarısının sonunda Carrefour’a geçecek. Carrefour uzun zamandır Avrupa pazarında zor günler geçiriyor. Ekonomik krizle birlikte gelen Pazar daralması ve müşterilerin gıda alışverişlerini esnaftan yapma eğilimi Carrefour’un gelirini de olumsuz olarak etkiliyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2013, 13:24
YORUM EKLE