Milyonlarca emekli ve memura kötü haber!

Milyonlarca emekli ve memura kötü haber geldi.

Milyonlarca emekli ve memura kötü haber!

Hükümet ile memur konfederasyonları arasında imzalanan toplu sözleşme ile, 1 milyon 800 kamu emekçisi ve 2 milyon emekli memurun toplu sözleşme ikramiyesi dışında tutulması yargı önüne çıkıyor.

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen, önümüzdeki yıl için memur maaşlarında 600 lira seyyanen artış (refah payı) ve yüzde 21 zam talebiyle oturduğu toplu sözleşme masasından yüzde 12'ye (ilk altı ay yüzde 5, ikinci altı ay yüzde 7) imza atarak kalktı. Seyyanen zammın sözü edilmezken, 3 ayda bir verilen toplu sözleşme ikramiyesinin 265 lira artırılması öne çıkarıldı. Ancak 1 milyonu çalışan, 2 milyonu emekli olmak üzere 3 milyon 800 bin kişinin toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanamayacak olması, sendikal ayrımcılık tartışmasını da gündeme getirdi.

“REFAH PAYI İLE KIYASLANAMAZ”

Hükümetin, toplu sözleşme sürecinin dışında tuttuğu KESK'in internet sitesinde yer açıklamada, söz konusu artıştan sendika üyesi olmayan ve 4688 sayılı yasaya göre sendika üyesi olması yasaklanmış bulunan toplamda 3 milyon 800 bin kişinin yararlanamayacak olması eleştirilerek, "Toplu sözleşme ikramiyesinde artışın refah payı talebi ile kıyaslanması veya 'refah payı vermiyoruz ama toplu sözleşme ikramiyesini artırdık' demesinin bir karşılığı yoktur" denildi.

ILO'YA RAPOR EDİLECEK

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ile KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olan düzenlemeyi yargıya taşıyacaklarını söyledi. Bozgeyik, ayrıca konuyu Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) rapor edeceklerini söyledi.

400 TL'lik toplu sözleşme ikramiyesi için getirilen yüzde 1 şartının detayları ise bugün Resmi Gazete'de yayımlanan toplu iş sözleşmesinde yer aldı. Konuyu t24'en Eray Görgülü'ye değerlendiren Doç. Dr. Aziz Çelik "İmza altına alınan toplu sözleşmeyle yüzde 1 üyesi olmayan sendikaların üyeleri cezalandırıldı. Üye sayısı hizmet kolundaki memurların yüzde 1'ini aşmayan sendikaların üyeleri 2022'de 400 TL'ye çıkacak olan toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanamayacak. Eski toplu sözleşmelerde toplu sözleşme ikramiyesinden ayrımsız bütün sendika üyeleri yararlanıyordu" dedi.

ÖNCEKİ SÖZLEŞMEYE GÖRE TÜM MEMURLAR YARARLANIYORDU

Söz konusu adımla sendika tekelinin teşvik edildiğine dikkat çeken Çelik "Sendika seçme özgürlüğü toplu sözleşmeyle baltalanmış oldu. Memur-Sen toplu sözleşmeden sadece kendi üyelerinin yararlanmasını savunuyor. 6. dönem toplu sözleşmesiyle sendikal ayrımcılık yolunda ilk adım atılmış oldu. Bu durum anayasanın eşitlik ilkesi ve sendika seçme özgürlüğünü güvence altına alan hükümlerine aykırı" eleştirisini yaptı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
zühtü ferudun nayır
zühtü ferudun nayır - 3 hafta Önce

sendikacılık böyle olmaz neden sendika var çünkü çalışan ve emeklilerin haklarını çatır çatır savunarak hakları kazanmaları gerekir ama he tamam öyle olsun bari der gibi bir durum olmuş böyle olmaz insanların hesapları kitapları var azıcık zamla hiç kimse bu hesap kitabı çözümleyemez yazıktır günahtır örneğin benim iki adet kredi kesintim var geriye kuş yemi kadar bir para kalıyor şimdi ben ne yapacağım hiç olmazsa bir defaya mahsus şu çekilen kredileri yok edinde millet zam istemek zorunda kalmasın bari.