Otomobilini satan ev sahibi oluyor!

İkinci el araçların yüzde yüzlük zamlanmasından sonra otomobilini satanlar farklı yatırımlara yönelmeye başladılar.

banner311
Otomobilini satan ev sahibi oluyor!

İkinci el otomobil fiyatlarının %100 zamlanmasından sonra vatandaşlar farklı yatırımlara yönelmeye başladılar. Ev sahibi olmak isteyenler koşarak otomobil pazarına gidiyor ve arabasını satıp ev bakıyor!

İzmir'de galericilik yapan F.K isimli vatandaş, pandemi döneminde ikinci el araçların değerlendiğini, bayilere sıfır otomobil gelmemesinin bunda etkili olduğunu dile getirdi. İkinci el otomobillerin çok değerlendiğini belirten F.K, "Bazı vatandaşlar aracının değer kazandığını düşünerek aracını satıp, yeni bir yatırıma yöneliyor. Örneğin 150 bin liralık arabasını satıp 50-60 bin liralık başka bir otomobil satın alıyorlar. Kalan 100 bin lirayı peşinat olarak verip üzerine krediyle ev alma yoluna gidiyorlar. Bu dönemde bu yöndeki alışverişler çok hızlandı" dedi. Bazı ailelerin ise birden fazla arabaya sahip olduğunu söyleyen F.K, kredi faiz oranlarının düşmesiyle ev almayı düşünenlerin sayısının arttığını anlattı.

Vatandaşların tamamen arabasız kalmayı göze alamadığını vurgulayan F.K, şöyle devam etti:

Bazı evlerde 2, 3 araba var. Onlar, birinden fedakarlık yapıp, eve peşinat olarak kullanabiliyor. Krediler düşünce bunu insanlar bir fırsat olarak değerlendirdi. Bir yandan krediler düştü, bir yandan araçlar değerlendi. Evi olmayanlar bunu fırsat olarak biliyor. Aracını satmaya gelenlerde artış var. Ancak otomobiller de artık bir cep telefonu kadar ihtiyaç haline geldi. 150- 200 bin liralık arabasını satanlar ayağını yerden kesecek 50-60 bin liralık daha düşük model bir arabayı tercih ediyor. 100 bin lirayı peşinat olarak kullanıp, düşük faizli kredilerden yararlanarak ev sahibi oluyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.