Otomotiv devinden sektöre kötü haber!

Fransız otomotiv devinden sektöre kötü haber geldi.

Otomotiv devinden sektöre kötü haber!

Otomotiv sektörünü durma noktasına getiren çip sorunu Fransız otomotiv üreticisi Renault'un üretim kaybının tahminlerin de üzerine çıkmasına neden oldu.

Şirket Eylül başında 200 bin araç olan yıllık üretim kaybı tahminini yaklaşık 500 bin araca yükseltti.

Fransız otomotiv üreticisi Renault, çip tedariğindeki sorunlar nedeniyle bu yılki üretim kaybının tahminlerinin çok daha üzerinde olacağını açıkladı.

Üçüncü çeyrek bilançosunu ve mali tahminlerini açıklayan Renault, otomobil fiyatlarındaki artış ve maliyetlerde sağlanan düşüş sayesinde kâr tahminlerinde değişiklik yapmadı.

Şirket eylül başında 220 bin araç olan yıllık üretim kaybı tahminini yaklaşık 500 bin araca yükseltti.

Renault, üçüncü çeyrekteki satışların yüzde 31'inin tamamen elektrikli ve hibrit modellerden oluştuğunu açıkladı.

Renault, küresel satış hacminde yüzde 22.3 düşüşe rağmen araç fiyatlarındaki artış sayesinde satış gelirlerindeki düşüşün yüzde 13.4 ile sınırlı kalarak 8.89 milyar euro olduğunu açıkladı.

Fren sensörlerinden, direksiyon ve araç içi eğlence sistemlerine kadar her yerde kullanılan çiplerin tedariğinde görülen sıkışıklık dünya çapında otomotiv üreticilerini üretime ara vermek zorunda bıraktı. Ayrıca araç fiyatlarının da artmasına yol açtı.

Renault da diğer üreticiler gibi daha fazla kâr getiren modellere odaklandı.

(Kaynak: Dünya Gazetesi)

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344