Piyasalar kapandıktan sonra doların neden fırladığı belli oldu

Dünya’da günlerdir konuşulan ABD Nisan ayı enflasyon rakamı açıklandı.

Piyasalar kapandıktan sonra  doların neden  fırladığı belli oldu

ABD'de Nisan ayı enflasyonu 2008 yılından bu yana en yüksek seviyede çıktı. Beklentilerin çok üstünde yer alan yüzde 4.2’lik yükseliş altın ve endekslere ise satış getirdi.

Dow Jones analistlerinin yaptığı ankette ekonomistler yüzde 3.6′lık bir artış bekliyordu.

Nisan ayı enflasyonunun yüksek çıkması Altin ve endekslere satis getirdi. ABD 10 yıllık tahvilleri ise 1.68'den işlem görüyor.

DOLAR YENİDEN YÜKSELİYOR

Diğer yandan ABD'de enflasyonun yüksek gelmesi Türk lirasının değer kaybetmesine neden oldu. ABD 10 yıllıklarının faizinin 1.68'e yükselmesi Asya piyasalarında doların 8.440 TL'ye kadar yükselerek işlem görmesine neden oldu.

Analistler, enflasyonist baskıların, başta ABD'de olmak üzere merkez bankalarının sıkılaştırma adımlarını tahminlerden erken atabileceği beklentilerini artırması ile tahvil ve döviz kurları piyasasında oynaklığın yükseldiğini söyledi.

Bugün ABD'nin enflasyon verisinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını aktaran analistler, Avro Bölgesi'nde sanayi üretimi ve ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin takip edileceğini ifade etti.

ABD'de TÜFE'nin, nisanda yıllık yüzde 3,6 ile Eylül 2011'den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye çıkacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Paramedya

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344