Sabit Yelkovan" Esnaf Rahatlayacak"

S.S.Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Sabit Yelkovan, KDV ödemelerinin aylık olarak yapılması yerine iki ayda bir yapılmasının esnafı bir nebze de olsa rahatlatacağını söyledi.

Sabit Yelkovan" Esnaf Rahatlayacak"

S.S.Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Sabit Yelkovan, Katma Değer Vergisi (KDV) ödemelerinin iki ayda bir yapılmasını öngören tasarının yasalaşması durumunda esnafı bir nebze de olsa rahatlatacağını kaydetti. KDV Kanunu'nda değişiklikleri öngören kanun tasarısının büyük kolaylıklar getireceğini ifade eden Başkan Yelkovan, “Ortalama bir hesapla hasılat üzerinden alınan yüzde 3 oranındaki verginin, kar üzerinden alınan yüzde 20 oranında bir vergiye denk geldiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle, hasılat üzerinden alınacak KDV oranının da yüzde 2'yi geçmemesi gerekir. Yeni sistem ihtiyari olacağı için sektörüne göre yüzde 1 veya yüzde 2 oranındaki bir vergiye esnafın gönüllü uyumu yüksek olacaktır. Bu yöntemle devletin vergi gelirleri de artacaktır" dedi.

FARKLI VERGİ ORANI UYGULAMALARI DA GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

KDV ödemelerinin aylık olarak yapılması yerine iki ayda bir yapılmasının esnafı bir nebze de olsa rahatlatacağını kaydeden Başkan Yelkovan, "Bugünkü yapıya göre kıyasladığımız zaman, yeni sistemde devletimiz esnafa 1 aylık ödeyeceği KDV tutarı kadar sıfır faizli kredi vermiş gibi oluyor. Bu ödeme kolaylığı esnafı son derece memnun edecek. Ancak farklı vergi oranı uygulamalarından kaynaklanan sorunların da düzeltilmesi gerekmektedir. Özellikle şehir içi ulaşım sektöründe, birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi KDV'nin tamamen kaldırılması veya düşük oranlı bir vergi uygulamasının sektörü daha da rahatlatacaktır” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER