Torba yasa-DEİK bu sabah kapatıldı

Torba yasayla gelen yeniliklerle, DEİK bu sabah kapatıldı, ortadan kaldırılması oldu. DEİK çalışanları ofislerini boşaltmaya başladı.

Torba yasa-DEİK bu sabah kapatıldı

Çok konuşulan Torba yasanın yürürlüğe girmesiyle gelen yeniliklerden biri Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) ortadan kaldırılması oldu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu'nun (DEİK) bugün kapatılması gündeme bomba gibi düştü.

DEİK çalışanları ise bu sabah ofislerini boşaltmaya başladı. Çalışanlar DEİK'in yapacağı ve aralarında ABD Ticaret Bakanı'yla yapacağı organizasyon da iptal olduğunu ofislerindeki bir tahtaya yazdı.

DOSYA VE KLASÖRLER YERE ATILDI

DEİK'in kapanmasıyla birlikte çalışanlar toparlanmaya başlandı. Ofislerin içinde dosya ve klasörler yerlere atıldı. Ayrıca kurum içindeki ofislerde bir tahtaya yazılanlar oldukça dikkat çekiciydi. DEİK'in yapacağı organizasyonların hepsi iptal olmuştu. Ve çalışanlar bunu unutmamak için organizasyon tarihlerini bir tahtaya yazdılar. İptal olan organizasyonlar arasında ABD Ticaret Bakanı'yla 1 Ekim tarihinde yapılacak olan kahvaltı etkinliği de bulunuyordu.
DEİK bünyesindeki iş konseylerinin görev ve yetkileri de fiillen bitti. Ekonomi Bakanlığı bünyesinde yeni bir DEİK'in kurulması gündemde. Bakanlığın en kısa sürede konuyla ilgili yönetmelik yayınlayacağı öğrenildi. Bu yönetmelikte mevcut iş konseyleri başkanları ve görevlilerin görevine devam edip etmeyeceğinin belli olacağı tahmin ediliyor. Konsey başkanı iş adamlarının çoğunluğunun göreve devam etmesi bekleniyor.
ÇALIŞANLARIN KIDEM TAZMİNATLARI HESAPLANIYOR

Kurum kaynaklarından Hürriyet’e yapılan açıklamada, çalışanların bilgisayar erişimlerinin kaldırıldığı ve kıdem tazminatlarının hesaplandığı belirtildi.

DEİK’ten bir kaynak kurumda yaşanan gelişmeleri şöyle anlattı:

“Dün akşam 21.30 itibarıyla biz artık yokuz. Çünkü yasayla birlikte bizim varlığımız ortadan kalktı. Ekonomi Bakanlığı bünyesinde yeniden var olabilmemiz için bir yönetmelik gerekiyor. Normal koşullarda bu yönetmeliğin yasayla birlikte çıkması gerekir ama böyle olmadı. Yönetmeliğin 2-3 güne çıkmasını bekliyoruz ancak şu an bir belirsizlik var.”


BİLGİSAYAR ERİŞİMLERİ ENGELLENDİ

Bilgisayar erişimlerinin engellendiğini de ifade eden kaynak, “Birazdan bilgisayarlarımızı açıp kişisel belgelerimizi almamıza izin vereceklermiş. Onun dışında herhangi bir sisteme giremiyoruz” dedi.

DEİK çalışanı, “İşinizi kaybetme tehlikeniz var mı?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Şu an kurumumuz olmadığı için işimiz de yok. Ümidimiz yönetmelik çıkarıldıktan sonra herkesin yeniden işe alınması yönünde ancak bazılarımızı ya da hepimizi gönderip yeni bir kadro da oluşturulabilir.”
DEİK'te görevli bir diğer kaynak ise, bilgisayarların dün geceden kaldırıldığını, çalışanların büyük bir belirsizlik içinde olduklarını söyledi.

DEİK'İN SİTESİNE ERİŞİM ZORLAŞTI

DEİK'in sitesine ise bu sabahtan itibaren erişilmekte güçlük çekiliyor.

DEİK KAPSAMINDA KİMLER GÖREV ALIYORDU?

DEİK kapsamında Türk iş dünyasının önemli isimleri de  görev alıyordu. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu aynı zamanda DEİK Başkanlığını yürütüyordu. Türk Rus İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Türk ABD İş Konseyi Haluk Dinçer, DEİK Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin Erdem, Türk Çin İş Konseyi Hüsnü Özyeğin, Türk İngiliz İş Konseyi Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Türk İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyar, Türk Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar, Türk Alman İş Konseyi Başkanı Ferit Şahenk, Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Muhtar Kent, DTİK Yönetim Kurulu üyeleri Rahmi Koç, Güler Sabancı, Ahmet Çalık, Mehmet Öz ve Atıl Kutoğlu gönüllülük esasına görev alan isimlerden bazılarıydı.

İSTİFALAR ALINACAK
DEİK Türk-Irak Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy DEİK'in kurulduğundan beri görevini layıkıyla yerine getirdiğini belirtti. Aksoy "Rıfat Bey'den veda mesaj aldık. Tabii çok üzücü… DEİK gerçekten kurulduğu günden beri layıkıyla Türkiye'ye hizmet etmiş bir STK'dır. Umuyorum ki bakanlığımıza geçtikten sonra aynı başarıyla devam eder. Türkiye Cumhuriyeti için konsey başkanlığımda gösterdiğim başarı devam ettireceğim. Bundan sonra istifalarımız alınacaktır. Doğrusu da budur. Bundan sonra bakanlıkta yeni bir DEİK kurulduktan sonra yeniden görev verilirse değerlendiririm. Yaptığımız, sürdürülen çalışmalar da bakanlıkta yeni kurum kurulduğunda oraya devredilecektir. Diğer konseylerdeki arkadaşlar için de durum böyle. Bundan sonraki süreci bekleyip göreceğiz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2014, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER