Türk kadınları zenginlikte dünyada beşinci sırada

Wealth Insight ve zenginlerin dergisi Spear's'ın araştırması dünyanın multimilyonerlerinin yüzde 10'unun kadın olduğunu ortaya çıkardı. Türk kadınları ise zenginlikte birçok ülkeye fark attı.

Türk kadınları zenginlikte dünyada beşinci sırada

WealthInsight'ın araştırmasına göre kadın multimilyoner oranı en yüksek ülke yüzde 23.8'le Portekiz oldu. Japonya ise yüzde 3.7 ile listenin son sırasında geldi.Türkiye'deki multimilyoner kadınların oranı yüzde ise 17.4. Bu oranla Türk kadını dünyada beşinci sıraya yerleşti.

FORBES'UN LİSTESİNDE EN ZENGİN 113 KİŞİDEN 20'Sİ KADIN
Sabah'tan Barış Ergin'in haberine göre bir başka önemli araştırma da Forbes Türkiye tarafından yapıldı. Forbes Türkiye dergisinin zenginler listesinde ise 113 kişiden 20'si kadın çıktı. Kadınların toplam servetteki payı ise yüzde 20.4 olarak dikkat çekti. Forbes 100'de kadınların ortalama serveti 1.2 milyar dolar. Forbes 100'ün ortalama serveti ise 1.04 milyar dolar. Yani kişi başına düşen servette kadınlar erkeklerden daha önde.

GELİŞMİŞ ÜLKELERDE ZENGİN KADIN AZ
Dünyada servetlerin sadece yüzde 10'luk bir kısmı kadınların olurken, gelişmekte olan ülkeler ve Asya'da görece olarak daha eşitlikçi bir yapı var. Peru, Filipinler, Hong Kong, Singapur ve Tayland gibi ülkeler listenin ilk 10'unu domine ediyor. Gelişmiş ülkelerde ise zengin kadın sayısı azalıyor. ABD'de yüzde 9.4 olan oran, Japonya'da yüzde 3.7, Fransa'da yüzde 8.5 ile ortalamanın altında.

SHARAPOVA KADIN GİRİŞİMCİLER LİSTESİNDE
Kadınlar dünya sıralamasının 4 numarası Rus tenisçi Maria Sharapova, geçen yıl kurduğu şeker firmasıyla CNN'in yaptığı "10 ünlü kadın girişimci" listesinde yer aldı. Dördü grand slam olmak üzere 29 şampiyonluğu bulunan Sharapova, bu kez sportif değil, iş dünyasındaki başarısıyla gündeme geldi. Şeker firması dışında spor ve aksesuar markası olan Sharapova, "Özel bir eğitim görmedim. Bildiğim her şeyi yaşayarak öğrendim" dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2013, 16:03
YORUM EKLE