Türkiye her gün dekont verecek

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, petrol boru hatlarında merkezi Irak hükümetinin görevlendireceği bir gözlemci ile bu ölçüm noktalarında bulunmalarını istediklerini söyledi. Yıldız, Kürt yönetiminin de bunu doğru bulduğunu anlatırken, "Elde edilen paranın bir kamu bankasında hesabının oluşturulması ve bundan sonra bunun dağıtılıyor olması ve o bankanın dekontunun da her gün itibariyle merkezi Irak Hükümeti’ne veriliyor olması doğru olacaktır. Şeffaflığın gücünü kullanmamız lazım" dedi.

Türkiye her gün dekont verecek

Merkezi Irak hükümeti ile yaşanan sıkıntının aşılması için dün Bağdat’a giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın hareketinden önce Kuzey Irak’ta Kürtçe yayın yapan Rudaw TV’nin sorularını yanıtladı.Yıldız, Bölgesel Kürt Yönetimi’ne yakınlığı ile bilinen kanalda Kuzey Irak Kürt yönetimi ile yapılan enerjinin kapsamına değindi. Şu ana kadar özellikle Irak merkezi hükümeti ile yaptıkları anlaşmaların, Kuzey Irak bölgesi ile yaptıkları sözleşmelerin, kamu şirketleri ve özel şirketlerle özel hukuk hükümlerine tabi olmaları kaydıyla bunların her birisinin Irak’ın normalleşmesi ile ilgili sürecin bir parçası olduğuna inandıklarını söyledi. Yıldız, şöyle konuştu:


"Bu devam eden bir süreç. Nihayetlenmiş değil. Bir kısım görüşmelerimiz daha devam edecek. Ama, bunun en temel hareket noktası Irak’ın hangi bölgesinde olursa olsun, Kuzey Irak’ta, güneyinde de üretilen bir petrolün veya üretilen bir doğalgazın iletilmesi veya dünya pazarlarına sunulması konusudur. Burada dost ve kardeş ülke Türkiye ile Irak’ın tamamının yapacağı merkezi Irak hükümeti ile olan anlaşmaların, Kuzey Irak ile olan sözleşmelerin her birisinin artı değer olarak getireceğine inanıyoruz. Tabii ki, buna ’çok iyi’ diyenler de, ’hiç iyi değil’ diyenler de olabilir. Türkiye’nin yanı başındaki bu tür kaynaklara kayıtsız kalması ne de Irak’ın siyasi istikrarı sürdürülebilir olan ve artık genel geçer bir hale gelmiş Türkiye’nin siyasi istikrarından faydalanmayacak olması düşünülmez. Türkiye, dünya pazarlarına açılan en güvenli kapılardan biridir. Türkiye’nin Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattı ile beraber 1.5 milyon varillik günlük kapasitenin dolmasını bekliyoruz. Bu 15 yıllık bir anlaşmadır biliyorsunuz ve merkezi Irak ile yaptığımız bu anlaşmadan Irak’ın hangi bölgesinden çıkarsa çıksın petrollerin buraya dahil edilmesi esastır, söz konusudur. Önemli olan şeffaf bir şekilde bunların yapılmasıdır.Ben doğru anlattığımız kadar ABD’nin doğru anlayacağına inanıyorum. Veya her hangi bir ülkenin bu konuyu doğru algılayacağına inanıyorum.Bizlerin gayretleri, çalışmaları iki ülkenin de bu manada çıkarları önümüzdeki süreçte çok daha iyi anlaşılacaktır."

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2013, 12:42
YORUM EKLE