Türkiye'nin ilk plastik boru üreticisi iflas etti

İzmir’in 51 yıllık geçmişe sahip şirketi Göktepe Plastik iflas etti.

Türkiye'nin ilk plastik boru üreticisi iflas etti

Tarım sektöründe faaliyet gösterenler Göktepe markasını iyi bilir. Adı tarımsal sulama başta olmak üzere sulama sektöründe marka olan Göktepe, Türkiye ve yurtdışında çok sayıda büyük projeye imza atmıştı. Göktepe Boru'yu Türkiye'nin öncü sanayici kuşağından olan Necdet Göktepe ve kardeşleri kurdu.

 

Başlangıçta yalnızca basınçlı içme suyu boruları üreten Göktepe, plastik boru kullanımının ülkede yaygınlaşmasının ardından, tarımsal sulamada kullanılmak üzere kendi buluşu olan kaytanlı bağlantı şeklini geliştirdi. Karık sulama muslukları, tek parça kanalet sifonu ve damla sulama borusu damlatıcısı gibi pek çok yeniliği de Türk tarımının hizmetine sunan firma, plastik borunun benzerlerine kıyasla daha ekonomik, hafif ve uzun ömürlü olması gerçeğinden hareketle araştırma ve geliştirme faaliyetlerini sürdürdü. Göktepe, yine Türkiye'de ilk kez sert PVC derin kuyu teçhiz borularını üretti.

İzmir’in 51 yıllık geçmişe sahip şirketi Göktepe Plastik’in zor durumda olduğunu uzunca süredir duyuyorduk. Bankalara olan borçları nedeniyle yaz aylarından bu yana üretim yapamayan şirket sonunda iflasa gitti. Göktepe’nin İzmir Pınarbaşı’ndaki fabrikasını ise Kılıçlar Hurda’nın aldığı konuşuluyor. Geçen hafta itibariyle de fabrikadaki makine parkları boşaltılmaya başlanmış. (Para Dergisi)

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2013, 13:54
YORUM EKLE