Üçülkenin enerji sistemi birleşecek

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Gürcistan’a 270 milyon euroluk yatırımla enerji koridoru açtıklarını belirterek Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’nin enerji sektörünün bütünleşmesi için çalışma yaptıklarını söyledi

Üçülkenin enerji sistemi birleşecek

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye enerji sektörünün bütünleşmesi için yeni yatırımlar ve çalışmalar yapıldığını söyledi. Bakan Yıldız,  Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kakha Kaladze ile gerçekleştirdiği görüşmede, Kura Nehri üzerinde yapılacak müşterek bir projenin detayları üzerinde konuştuklarını bildirdi. Yıldız, Kaladze ile görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan  Yıldız, Türkiye-Gürcistan arasındaki Ahıska-Borçka elektrik iletim hattına ilişkin “Şu anda enerji sektöründe bir koridor açmış bulunuyoruz. Arka arkaya   birbirinden etkilenmeyen, birbirinin enerji ile alakalı  olumsuzluklarından etkilenmeyen bir yapıyı burada kurduk. 270 milyon euroyu geçen bir yatırımdan bahsediyoruz” dedi.
 

Ahıska- Borçka 
Yıldız, şunları kaydetti: Türkiye tarafında yaklaşık 136 kilometre iletim hattını biz yaptık. Hem Gürcistan hem de Türkiye’nin toplam enerji hattı 180 kilometreye yaklaştı. Back to back denilen bu istasyonla beraber de bütün olumsuzlukları ortadan kaldıracak bir yapı oluştu. Avrupa pazarlarına artık elektrik iletimi yapabilecek. Pazarı genişletip rekabeti artırmak istiyoruz. Türkiye’deki enerji fiyatlarını hele hele olumsuz kış şartlarında, maliyetlerin arttığı bir ortamda, bu maliyetleri azaltmaya çalışıyoruz. “Türkiye’nin doğal gaz ve petrolde olduğu gibi enerji sektöründe de dünya pazarlarına önemli bir koridor açtığını belirten Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hat  Türkiye’nin elektrik piyasalarındaki derinliğini daha da artıracak. İster elektriğin ister enerjinin satın alınmasıyla alakalı Türkiye komşu ülkelerle ilişki geliştirdi. Şu anda üretildiği taktirde 700 megavatlık bir elektrik enerjisini iletmek üzere bu sistemi kurduk. Artı takviyeyle beraber 1100 megavatlara kadar da bu çıkabilecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2013, 15:16
YORUM EKLE