Ünlü banka doların alev alacağı tarihi açıkladı!

Ünlü banka Standard Chartered doların alev alacağı tarihi açıkladı.

Ünlü banka doların alev alacağı tarihi açıkladı!

Standard Chartered Bank doların ateş atacağı tarihi açıkladı. 2022 yıl sonu dolar/TL tahminlerini 12 seviyesinden 20’ye çıkarırken, 2023 için ise dolar/TL'nin 28 lira olmasını öngördü.

Ünlü İngiliz bankası Standard Chartered Bank, yayımladığı bir araştırma raporunda heterodoks para politikasının yüzde 36’lık yüksek enflasyon ile birleşince Türk lirası için yapısal kırılma yarattığını ve 2022 yıl sonu dolar/TL tahminlerini 12 seviyesinden 20’ye çıkardıklarını söyledi.

Bloomberg HT'nin aktardığına göre aralık ayındaki fiyat hareketlerinden sonra Türk lirasındaki oynaklığın Bitcoin’i geçtiğine dikkat çeken banka, yazın turizmin canlanmasıyla yaşanacak toparlanmanın negatif net rezervlerden dolayı yapısal kırılmayı tersine çeviremeyebileceğini vurguladı.

Yeni duyurulan kur korumalı Türk lirası mevduatının beklenenin aksine dolarizasyonu düşürmediğini belirten Standard Chartered, yeni enstrümanın kamu maliyesi üzerinde risk oluşturduğunu dile getirdi.

2023’teki seçimler öncesinde ortodoks politikalara dönüş olmayacağını ve para politikasının genişlemeci kalacağını düşünen banka, sürpriz bir erken seçim ihtimalinin 2022'de Türk lirası için diğer negatif faktörlerden biri olacağını söyledi.

Standard Chartered 2022 sonu için dolar/TL tahminini 12 seviyesinden 20’ye çıkarırken 2023 sonunda dolar kurunun 28 seviyesine ulaşmasını bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2022, 14:50
YORUM EKLE