Elektrik faturası borcu yüzünden ölüme terk edilmesi tepki çekti.

Ankara Yenimahalle’de korona virüsü atlattıktan sonra ömür boyu oksijen tüpüne bağlanan hastaya 322 lira 70 kuruşluk fatura geldi. Faturasını ödeyemen 55 yaşındaki A.I'nin elektrikleri kesildi.

Ankara Yenimahalle’de korona virüsü atlattıktan sonra ömür boyu oksijen tüpüne bağlanan hastanın 322 lira 70 kuruşluk elektrik faturası borcu için elektriği kesildi.

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde yaşayan 55 yaşındaki A.I. yaklaşık 1 ay önce korona virüse yakalandı. Hastanedeki tedavisinin ardından korona virüsü yenen A.I.’nın akciğerlerinde hasar kaldı. Ömür boyu oksijen tüpüne bağlı yaşamak zorunda olan A.I.’nın elektriği kesildi.

"SİZDE HİÇ ALLAH KORKUSU DA MI YOK"

A.I.’nın durumunu gündeme getiren CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Vatandaşımız solunum yetmezliği çekiyor, nefes alamıyor, hayatını oksijen cihaza bağlı olarak sürdürüyor. Başkent Elektrik ise bu durumu umursamadan vatandaşımızın elektriğini kesiyor. Bu nasıl bir vicdansızlıktır? Sizde hiç Allah korkusu, sizde hiç insanlık yok mu"dedi.

Kaya, A.I.’nın günde en az 16 saat oksijen tedavisi alması gerektiğini vurgulayarak, şunları belirtti:

“Koronavirüs’ü ağır atlattığı için ömür boyu oksijen tüpüne bağlı şekilde yaşayan vatandaşımıza birkaç gün önce elektrik şirketinden telefon geliyor ve faturasını ödemediği takdirde elektriklerinin kesileceği söyleniyor. Vatandaşımız da çaresizce durumunu anlatıyor, elektrikleri kesilirse nefes alamayacağını söylüyor ancak dikkate alınmıyor ve 'Ben bilmem, fatura ödenmediği takdirde elektrikleri kesmek zorundayız’ cevabı veriliyor. Nasıl bir vicdansızlıktır? Bu nasıl bir insanlıktır? Vatandaşımızın sağlık durumu ortada, raporu ortada. Elektriği kesilirse ölecek. Bu bilinmesine rağmen Enerjisa’dan gelen mesajla 322.70 TL’lik faturadan dolayı elektrikleri kesiliyor. Yaşamı cihaza bağlı bir hastanın elektriğini kesmek onu ölüme terk etmektir. Bu nasıl bir vicdansızlıktır? Elektrik olmadan bu hasta nasıl nefes alacak? Bunu düşünmüyor musunuz? Yazıklar olsun. Vatandaşımızın sadece elektriğini değil nefesini de kestiniz. Canına kast etmeye çalıştınız. Çok şükür ki hastamız size rağmen, büyük vicdansızlığınıza rağmen hala yaşıyor. Yaşamını yitirseydi, bunun hesabını kim verecekti?

“HASTANIN ELEKTİRİĞİNE ‘KESME BLOKAJI’ KOYULMALI”

"Şimdi bu vatandaşımız Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş’ye başvuruda bulunarak bir daha elektriklerinin kesilmemesi için ‘kesme blokajı’ talep etti. Çünkü bir kez daha elektrikleri kesilirse yaşamını kaybedebilir. Buradan Enerjisa ve Başkent Elektrik Dağıtım Şirketi yetkililerine çağrıda bulunuyorum. Vicdanlı olun! Vatandaşımızın dilekçesine ve çağrısına kulak verin, elektriklerinin bir daha kesilmemesi için gereken blokajı gerçekleştirin. Elektrik kesintisi yüzünden kaybedilen bir yaşamın hesabını veremezsiniz."

MEMUR VE EMEKLİLERİN MAAŞ ARTIŞLARI BELLİ OLDU MEMUR VE EMEKLİLERİN MAAŞ ARTIŞLARI BELLİ OLDU