Sarıyer'de tartıştığı eltisi Ece Erdoğan'ı ağzından vurarak yaraladığı iddiasıyla Sevtap Gülünbülbülü’nün yargılandığı davada tanık olarak dinlenen Süleyman Yılmaz, "O kargaşada silah patladı. Taraflar yine birbirine vurmaya devam ediyordu. İlk silah patlamasında bir şey olmadı, ikinci silah sesini çıkınca Ece yengemi kanlar içinde yerde gördüm. Silahın kim tarafından ateşlendiğini görmedim. Olay öncesinde Ece ve Sevtap yengem arasında husumet olduğunu bilmiyordum" dedi.

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Sevtap Gülünbülbülü getirildi. Şikayetçi Ece Erdoğan ve sanık avukatı duruşma salonunda hazır bulundu.

"O KARGAŞADA SİLAH PATLADI"

Duruşmada tanık olarak dinlenen Süleyman Yılmaz, "Ece’nin eşi ve Sevtap’ın eşi benim dayılarım olur. Olay gecesi Sercan dayım bir kavgaya karışmıştı. Sonra yengem Ece yengemi gördüm, dayımı aradığını söyledi. sonra birlikte dayımı aramaya başladık. Evin önüne geldiğimizde Sevtap yengem ile karşılaştık. Elinde silah vardı. Silahı göstererek 'bu dayının' dedi. Bana doğru uzattı. Ece yengem de ‘bu silah kocamın’ diyerek silahı uzanıp aldı. Benim arkam dönük haldeyken Ece ve Sevtap yengem arasında sözlü tartışma oldu. Arkam dönük olduğu için Ece yengemin Sevtap yengeme neyle nasıl vurduğunu görmedim. Önce Ece yengem vurdu sonra Sevtap yengem vurdu. Sonra biz ayırdıktan bir süre sonra tekrar birbirlerine vurmaya başladılar. O kargaşada silah patladı. Taraflar yine birbirine vurmaya devam ediyordu. İlk silah patlamasında bir şey olmadı, ikinci silah sesini çıkınca Ece yengemi kanlar içinde yerde gördüm. Silahın kim tarafından ateşlendiğini görmedim. Olay öncesinde Ece ve Sevtap yengem arasında husumet olduğunu bilmiyordum" dedi.

"ECE ELİMDEN SİLAHI ALDI, KAFAMA SİLAHLA VURDU"

Sanık Sevtap Gülünbülbülü tanık ifadesinin doğru olmadığını söyleyerek, "İlk önce Allah’ın sonra sizin adaletinize güveniyorum. 6 yaşındaki çocuğum, bakamadığım için okula gidemiyor. Ailem mağdur durumdadır. Yapmadığım bir suç için cezaevindeyim. Kaynım alkollü diye kavgayı ayırmaya gittim. Ece elimden silahı aldı. Bana hakaret etti. Kafama silahla vurdu. Ben arbede içinde kaldığım için kavga ettim. Bu durumda suçlu ben miyim, tahliyemi talep ediyorum" ifadelerini kullandı. Sanık avukatı da silahlı saldırı olayını gerçekleştiren kişinin şikayetçi olduğunu, müvekkilinin kendisini savunma amaçlı karşılık verdiğini belirterek tahliye talep etti. Şikayetçi Ece Erdoğan’da şikayetinin devam ettiğini sanığın cezalandırılmasını istedi.

TUTUKLULUK DEVAM KARARI

Mahkeme heyeti, Sevtap Gülünbülbülü’nün tutukluluk halinin devamına karar verdi. Heyet, dinlenmeyen tanık için yakalama kararı çıkarılmasına hükmederek duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şikayetçi Ece Erdoğan'ın Sevtap Gülünbülbülü'nün eşinin kardeşiyle nişanlı olduğu belirtildi. Tarafların 5 Mayıs 2022 günü saat 01.00 sıralarında Çayırbaşı Mahallesi'nde karşılaştıkları, aralarında ailevi meseleler nedeniyle tartışma yaşandığı belirtildi. İddianamede, Ece Erdoğan'ın nişanlısına ait silahı şüpheli Sevtap Gülünbülbülü'nde görünce geri almak istediği, aralarında arbede yaşandığı anlatıldı. Sevtap Gülünbülbülü'nün yanındaki ikinci silahla ateş ederek Ece Erdoğan'ı yaraladığı ifade edildi. İddianamede, yaralanan Ece Erdoğan'ın ağız içinden aldığı mermiyle damağından yaralandığı ancak, mermi çıkış deliği bulunmadığı belirtildi. Adli raporda sinüs kırığına neden olan yaralanmanın hayatını tehlike oluşturmadığı ancak, hayati fonksiyonlara etkisinin ağır olduğu vurgulandı. Olay sonrası şüphelinin olay yerinden kaçtığı, suçta kullandığı silahı da çalılık bir alana attığı, diğer silahı ise olay yerinde düşürdüğü belirtildi. Şüpheli Sevtap Gülünbülbülü'nün aynı gün polis tarafından yakalandığı belirtildi.  İddianamede, yaralama olayından önce Ece Erdoğan'ın nişanlısı Sercan Gülünbülbülü'nün kendisine ait silahla, alkollü şekilde mahallede havaya ateş ettiği, sonrasında silahın Sevtap'a geçtiğinin anlaşıldığı aktarıldı. Sercan Gülünbülbülü hakkında 'Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması' suçundan ayrı bir soruşturma yürütüldüğü belirtildi. İddianamede, Ece Erdoğan'ın baş bölgesi gibi hayati bir bölgeden yaralandığı, merminin damak bölgesine girdiği dikkate alındığında, her ne kadar Adli Tıp raporunda hayati tehlike bulunmadığı belirtilse de, eylemin öldürmeye elverişli bir eylem olduğu konusunda tereddüt bulunmadığı ifade edildi. İddianamede, şüpheli Sevtap Gülünbülbülü'nün 'Kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 9 yıldan 15 yıla kadar, 'Ruhsatsız silah taşımak' suçundan da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Editör: İlayda Şimşek