TÜİK'in açıkladığı 6 aylık enflasyonla hayal kırıklığı yaşayan milyonlarca emeklinin yeni zam beklentisinde tarih belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli aylıklarında yapılacak artışın tarihini açıkladı.

Türkiye İstatistik Enstitüsü'nün (TÜİK) açıkladığı Temmuz ayı enflasyon rakamlarının ardından emeklilerin alacağı zam oranı da yüzde 25 olarak açıklanmıştı. Ancak, 14 Mayıs'ta yapılan seçimlerde emeklinin oyunu alabilmek için en düşük emekli maaşını 3500 liradan 5500 liraya, daha sonra da 7500 lira seviyesine yükselten AKP iktidarı, Temmuz ayında yapılan artışı 'kök maaşa' yansıtınca milyonlarca emekli fiilen zam alamadı.

Seçimin ardından gelen zamlar, yüksek enflasyon ve ÖTV ile KDV artışlarıyla geçim sıkıntısı artan emekliler, Temmuz ve Ağustos ayında yaşanan rekor enflasyon nedeniyle isyan etti. Ancak bu gelişmelere rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilere yeni zam için yılbaşını işaret etti.

Emeklilerin geçinemediğini meydanlarda haykırmaya başlamasının üzerinden günler geçmişken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eriyen emekli maaşları için talimat verdiği öğrenildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan ise emekli aylıklarında yapılacak artış için Meclis'in açılacağı tarihi işaret etti.

EMEKLİLER İÇİN ZAM TARİHİ BELLİ OLDU

Işıkhan, 16 Temmuz'da tatile giren Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 1 Ekim'de yeniden mesaiye başlayacağını hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emekli maaşlarına yönelik kendilerine talimat verdiğini belirterek, artışın Meclis'te görüşüleceğini söyledi.

Milyonlarca emeklinin beklediği haberi Çorum ziyaretinde açıklayan Bakan Işıkhan, emeklilerin yaşadığı rahatsızlıklar noktasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine bizzat talimat verdiğini, yapılacak artış için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Emekli aylıklarında artış yapılabilmesi için TBMM tarafından yeni bir kanun teklifinin kabul edilmesi gerekiyor. Muhalefet, enflasyon karşısında eriyen emekli maaşları için iktidara çağrıda bulunarak, milyonlarca emeklinin Ekim ayına kadar bekleyemeyeceğini ve Meclis'in acilen toplanarak zam teklifini görüşmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde emeklilerin yaşadığı mağduriyetin farkında olduğunu belirterek "Asgari ücret ve emekli maaşlarıyla ilgili bir huzursuzluk ortaya çıktı. Kamu işçisi, memuru nasıl ortada bırakmadıysak çalışanından emeklisine hiç kimsenin mağduriyetinin kalıcı olmasına rıza göstermeyiz. Kendini mağdur hisseden tüm kesimlerin gönlünü mutlaka alacağız. Bunu da çok gecikmeden yılbaşı civarı neticeye ulaştırmayı bekliyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

Yasaya göre, iktidarın Ocak ayı itibariyle emekli maaşlarına zam yapması zorunlu. Ancak, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında, aldıkları 7500 liranın geçinmek için yetersiz kaldığına dikkat çeken emekliler, Meclis'te yapılacak zam görüşmelerinin Ekim ayına kadar bekletilmesine tepkili. Emekliler, Meclis'i olağanüstü toplanmaya davet etti.

Editör: Yadigar Hanım