Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Çelik'in memur ve memur emeklilerini maaşında enflasyon farkı zammının eksik hesaplandığını açıklamasının ardından, Tüm Emekli Sen Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen de emeklilerin Ocak ve Temmuz aylarında altı aylık dönemsel maaş artışlarına dair hileli hesaplama yapıldığını iddia etti.

İktidarın, Azi Çelik'in açıkladığı yanlış hesaba sessiz kalmasını eleştiren Ergen, “Ocak ve Temmuz aylarında 6 aylık dönemsel maaş artışlarına dair hileli hesaplama bir kez daha deşifre oldu. Ancak iktidardakilerden hâlâ bir açıklama duymadık. Kamuoyunda da ses çıkmadı. Taa ki Aziz Çelik hoca durumun vahametini ortaya koyana kadar. Aziz hoca bir bilim insanının hassasiyeti ve sorumluluğuyla uyarısını yapmıştır. Aynı zamanda maaşlarda iyileştirme adı altında eklenen puanın toplu görüşme masasında öngörülen enflasyonun dışında tutularak, enflasyon farkından düşürülemeyeceğini izah ederek, bir gerçeğe işaret etmekle kalmamış, aynı zamanda Türkiye’de ki sendikal örgütlülüğü de uyarmıştır. Bu uyarı aynı zamanda sendikalara bir eleştiri özelliği de taşıyor. Emeğine sağlık Aziz Çelik hoca” dedi.

İktidarın bir an önce yanlışın dönmesini isteyen Ergen, şunları söyledi:

“Aziz hocamızın dikkat çektiği iki yanlışı biz de yineleyerek iktidarı uyarıyoruz. Birincisi: ‘Ocak ayında artı puanlık iyileştirme, enflasyon tahminine göre değil, maaşlardaki iyileştirmedir. Bu oran enflasyon farkından düşürülmemelidir’ (Aziz Çelik hocamızın bu uyarısı son derece yerindedir). Televizyonlarda günlerce ‘iyileştirme yaptık’ diyerek övünüp, bugün o ‘iyileştirmeyi’ çaktırmadan geri almanın ancak mizahı yapılabilir. Siyasi iktidar bu yanlıştan dönmelidir.

İkincisi: Temmuz artışı, Ocak’tan itibaren aldığımız maaş üzerine enflasyon farkı eklenip öngörülen ikinci 6 aylık zam oranı enflasyon farkı eklenmiş maaş üzerinden hesaplanır ve maaşa eklenir. Emekçilere verilen yıllık zam oranı da yanlış algılatılmıştır. İktidarın masaya oturduğu kimi sendikalar ile yaptığı toplu görüşme sonrası benzer bir eleştirel açıklama yapmamıza karşın konunun üstüne gidilmemiştir."

Kendi hesaplarına göre bulduları rakamı da açıklayan Ergen “Enflasyon yüzde 42,35, 2022 Ocak’ta verilen yüzde 5. Enflasyon farkı 42,35-5=37,35. Aralık 2022 de ki maaşa 100 dersek, Temmuz’a geldiğimizde maaş 137.35 olur. 137,35’in yüzde 7 si 137,35×7÷100=9,6145 yuvarlatırsak 9,61 zam oranı 37,35+9,61=46,96 verilmesi gereken zam oranı. Oysa verilen 41,69. Yani bizden çalınan yüzde 5,27 Şayet Ocak’ta verilen yüzde 2,5 de enflasyon farkından düşürülse dahi bu defa verilmesi gereken zam yüzde 44,2895 yuvarlatılırsa yüzde 44,29 oranında zam almalıydık. Bu durumda dahi 44,29-41,69=yüzde 2,6 eksik zam veriliyor. Bu şu demektir. 5000 TL maaş alan bir kimseden 1.durumda 263,5 lira, 2.durumda 130 lira eksik maaş alacak. Temmuz artışı ile açığa çıkan, yanlışlık, siyasi iktidarın uzmanlarının matematik bilgisizliği olamaz. Aksi durum çok daha vahimdir. Bu durumda anlaşılan; göz boyanarak, emeklilerin, memurların aleyhine tercihte bulunuyorlar. TÜİK eliyle enflasyon düşük gösterilerek maaşlarımızda gerekli artış yapılmadığı yetmezmiş gibi bir de toplumun matematiksel zekasıyla dalga geçercesine, yandaş sendikalarla hiç onaylamadığımız toplu görüşme kararlarına bile uyulmuyor, hile yapılıyor. Bu duruma imzacı sendikalar ne diyor diye merak ettik. Ancak gıkları çıkmıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon verilerini açıklamasıyla memur ve emeklilerin zam oranı netleşmiş, TÜİK, yıllık enflasyonu yüzde 78 olarak açıklamıştı. Enflasyon farkıyla memur ve emekli memur maaşına yüzde 41,69 zam, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 42,35 zam yapılmıştı.

Editör: Yadigar Hanım