Emeklilerin Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere yılda 2 kere aldığı bayram ikramiyelerine yönelik ilk bilgi kulislerden sızdırıldı. Maaşlarına yüzde 30 zam yapılan emekliler, şimdiye kadar sadece 100 TL artırılan bayram ikramiyelerine daha yüksek oranda artış bekliyor.

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre TÜİK, açıkladığı yıllık enflasyon rakamlarının üzerinde bir zam yapmaya hazırlanılırken, yeni yılda emekli ikramiyelerinin 2000 lira seviyesine çekmesi bekleniyor. 

Hatırlanacağı gibi emeklilerin Ramanzan ve Kurban bayramlarında aldıkları 1.000 TL'lik ikramiyeye 5 yılda sadece 100 lira ekleme yapılmış, bu artış emeklilerin tepkisine neden olmuştu.

İYİ PARTİ'NİN ZAM TEKLİFİNİ CUMHUR İTTİFAKI REDDETMİŞTİ

2018’de verilen 1.000 TL tutarın enflasyon farkları göz önüne alınırsa bugün 3.700 liraya denk geldiğini ifade eden İYİ Parti’nin TBMM’ye sunduğu teklife göre her bir bayram için emeklilere 3.500 TL ödenecek, yani yıl sonunda yapılan toplam ödeme tutarı 7 bin TL’ye yükseltilecekti.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığına sunulan bu teklif, daha önce emeklilerin lehine verilen teklifler gibi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

2000 LİRA SEVİYESİNE ÇEKİLMESİ BEKLENİYOR

AKP'li kaynaklara dayandırılan iddiaya göre hükümet, 2022 yılında yapılan ve emekliler tarafından eleştirilen 100 liralık artış oranını yeni yılda yapacağı büyük bir zam ile telafi etmek istiyor.

Gerçek Gündem’in haberine göre; TÜİK’in açıkladığı yıllık enflasyon rakamlarının üzerinde bir zam yapmaya hazırlanılırken, yeni yılda emekli ikramiyelerinin 2000 lira seviyesine çekmesi bekleniyor. 

Editör: Yadigar Hanım